TBMM insan hakları komisyonu toplandı…

27 Mart 2015 Cuma, 11:08

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Hatay, Ağrı, Iğdır ve Maltepe Çocuk ve Gençlik cezaevleri ile cezaevlerinde hükümlü ve tutuklulara sunulan sağlık hizmetleri hakkındaki inceleme raporlarını kabul etti.
Komisyon, AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün başkanlığında toplandı.
Toplantıda, Hatay E Tipi Kapalı Cezaevi, Ağrı ve Iğdır’daki cezaevleri, Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevi ile ceza infaz kurumlarında hükümlü ve tutuklulara sunulan sağlık hizmetleri hakkındaki inceleme raporları görüşüldü.
Ayhan Sefer Üstün, toplantının başında kameramanlar çekim yaparken, “İyi çekin, bu son toplantı olabilir” diyerek espri yaptı.
Üstün, bu toplantının 24. Dönemin 38. toplantısı olduğunu belirterek, “Seçimlere girecek arkadaşlara başarılar diliyorum. İnşallah herkes arzu ettikleri sıralamalarda yer alır ve tekrar Meclis’e gelir. Malumunuz üzere, bizler artık bırakıyoruz. Geçen dönemde zaman zaman birbirimizi istemeden de olsa kırmış olabiliriz. Bizim üzerimizde herhangi bir hakkınız varsa, hakkınızı helal etmenizi istiyorum. Ben de hakkımı helal ediyorum” dedi.
4 yılda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Üstün, kanun değişikliği ile komisyona yasa yapma yetkisi tanındığını, komisyonun denetim ve yasama komisyonu hüviyetine büründüğünü kaydetti. Başkan Üstün, işkence ve kötü muamele konuları ile cezaevleri ve karakolları incelediklerini ifade ederek, bu dönemde yeni insan hakları kavramları üzerinde de durduklarını belirtti.
Bu kavramlardan örnekler veren Üstün, “Asker hakları konusu önemliydi. Kapalı bir kurumda insanların haklarını dile getiremediği bir ortamda insan hakları kavramını gündeme getirdik, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve diğer birimlerle bu konuda ciddi çalışmalar yaptık. Sivil toplum örgütleri ile de çalıştık. Mağdur hakları kavramını ilk kez gündeme getirdik engelli ve çevre haklarını da inceledik” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz