Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

Tayfur Sökmen Anıldı…

04 Mart 2010 Perşembe, 17:37
Tayfur Sökmen Anıldı…

Hatay’ın Anavatana katılmadan önceki ilk ve tek Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen, ölümünün 30. yıldönümünde törenle anıldı.
 
Hatay Valilik bahçesinde düzenlenen törene Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Garnizon Komutanı Piyade Kıdemli Albay Recep Orhan Bakırcı, Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım, Hatay Ağır Ceza Mahkemesi ve Adalet Komisyonu Başkanı Esabil Saylak, Vali Yardımcıları, Tayfur Sökmen’in oğlu, TBBMM eski Başkan vekili Murat Sökmenoğlu, Daire Müdürleri, Sökmen’in akrabaları ve çok sayıda öğrenci katıldı.Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, törende önce Atatürk Anıtına, sonra aynı bahçede bulunan Tayfur Sekmen’in büstüne çelenk koydu. ıstiklal Marşı’nın ardından şiirler okundu ve Tayfur Sökmen anlatıldı.
 
Tayfur Sökmen’nin torunu Mehmet Mursaloğlu törende yaptığı konuşmada, “Onun hayatı 2 mücadelede geçmiştir; biri siyasi, diğeri silahlı mücadeledir. Onun en büyük amacı Hatay`ın en iyi şekilde korunması ve yüceltilmesidir. O, kendisini her zaman Atatürk`ün bir memuru olarak gördü. Ailesine bıraktığı en büyük servet ise devletine, bayrağına, vatanına bağlı din, dil, renk ayrımı yapmadan yaşamamızı öğretmesidir.” dedi.
Mursaloğlu, “Sen ben yok, biz varız” diyen Tayfur Sökmen’in bu ideali şu anda Hataylıların birlik ve beraberlik içerisinde kardeşçe yaşamasıyla vücut bulmuştur. Bu mücadelede hayatlarını kaybeden şehitlerimizi rahmetle yad ederken bize Hatay’ı emanet eden ve Hatay şehidi olan Atamızı rahmet ve saygıyla anıyorum. çünkü, Hatay davası, Atatürk’ün davasıdır. Atatürk’ün davası, Türk’ün davasıdır” açıklamasında bulundu.
Konuşmaların andından törene katılanlar Hatay Devlet Meclisi müzesini gezdiler.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz