Son Dakika
16 Temmuz 2018 Pazartesi

Taviz Yok….

18 Şubat 2012 Cumartesi, 12:10
Taviz Yok….

Dumlu, “ Geçmişte daha çok büyük kaçakçılık şebekelerine yönelik uygulanan kaçakçılıkla mücadele çalışmaları, artık kaçak ürünlerin topluma arzının sağlandığı Market, büfe, bakkal ve köşe başı satıcılarına da uygulanacak. Kaçakçılıkla mücadelede taviz verilmeyecek ”
 
Hatay Vergi Dairesi Müdürü Harun Dumlu, geçtiğimiz ay Vali M. Celalettin Lekesiz başkanlığında, ıller ıdaresi Genel Müdürlüğü’nün Tütün ve Tütün Mamulleri Ulusal Eylem Planı Koordinasyon’u çerçevesinde, ilimizde düzenlenen Yerel Eylem Planı toplantısında alınan kararlar doğrultusunda esnafı bilgilendirme amaçlı ilgili oda başkanlarıyla bir araya geldi.
 
Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Dumlu, Geçmişte daha çok büyük kaçakçılık şebekelerine yönelik uygulanan kaçakçılıkla mücadele çalışmalarının, artık kaçak ürünlerin topluma arzının sağlandığı Market, büfe, bakkal ve köşe başı satıcılarına da uygulanacağını kaydetti.
 
üretilmesine, Satılmasına ve Alınmasına Karşıyız
 
 
Tütün ve Tütün Mamulleri Yerel Eylem Planı kararları doğrultusunda, denetimlerin sıklaşacağını ve cezai yaptırımların artacağını belirten Dumlu, “Kaçak sigara üretilmesine, satılmasına ve alınmasına karşıyız. Daha önce tavizler verilen bu kişilere artık hiçbir taviz tanınmayacak. Kaçak sigara sattığı tespit edilen bakkal, market ve benzeri yerlere hem vergi dairesi, hem emniyet, hem belediye hem de savcılık tarafından gerekli cezalar kesilecek. Ceza miktarları da eskiye göre çok daha yüksek olacak” Dedi.  
 
ınsanoğlunun var olduğu sürece kaçağı sıfıra indirgemenin imkansız olduğunu kaydeden Dumlu, uygulama ile yapılmak istenenin, devletin kayıt dışı ekonomi ile gördüğü zararı minimuma indirmek, sağlıksız ortamlarda üretilen kaçak ürünlerle vatandaşın sağlığının zarar görmesini önlemek ve esnafın zarar görmesinin engellenmesi olduğunu söyledi.
 
Amaç Kayıt Dışı Ekonomiyi Minimuma ındirmek
 
 
 
 
 
Kayıt dışı ekonomi dünyanın her yerinde var olduğunun altını çizen Dumlu şöyle devam etti: “Kayıt dışı ekonomi dünyanın her yerinde var. ınsanoğlunun olduğu yerde kayıt dışı ekonomi illaki olacaktır. Amaç bu kayıt dışı ekonomiyi minimuma indirmektir. Ama bu Asla sıfıra kadar inmedi, inmezde. Kayıt dışı ekonomi devleti ciddi oranda zarara uğratmaktadır. Devlet vergi toplarken, vatandaşı mağdur etmeyi asla düşünmez. Vergiler ihtiyaca göre toplanır. Vergi toplanmazsa borçlanma olur ve bu da devletlerin geleceği açısından hiç iyi sonuçlar doğurmaz. En sağlıklı devlet yönetimi vergi toplama yöntemidir” ifadelerini kullandı.
 
 
 
 
HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz ise kayıt dışı ekonomi ile devletin ciddi zarara uğradığının altını çizerek, Tütün Mamulleri satan birçok esnafın maalesef kaçak sigara satmakta olduğunu, vatandaşların ve esnafın birbirlerini uyarmasıyla kaçak sigara satışının önlenmesi gerektiğini söyledi. H.Bozok
 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz