Son Dakika
18 Ocak 2018 Perşembe

Tatbikat gerçeği aratmadı…

28 Mayıs 2010 Cuma, 10:36
Tatbikat gerçeği aratmadı…

Tarım ve Köy ışleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın birlikte organize ettiği, ülke genelinde ilk olarak dün Antakya’ya bağlı Serinyol Beldesi Tahtaköprü Köyü’nde düzenlenen kuş gribi tatbikatı, oldukça başarılı, profesyonel bir şekilde gerçekleştirildi.

Kuş Gribi ve insana tesir eden salgına karşı hazırlık ve mücadele projesi (AıHP) kapsamındaki tatbikatta komşu iller Adana, Osmaniye, Kilis, Gaziantep ve Batman ıl Tarım Müdürlüğü’ndeki veteriner hekimler ve Sağlık Bakanlığı Hatay ıl Sağlık Müdürlüğü’ndeki hekimler ile Hatay ıl çevre ve Orman Müdürlüğü’ndeki görevliler hazır bulundu.

Tatbikat çerçevesinde senaryo gereği, Tahta köprü Köyü’nde kuş gribi vakasına rastlandı ve köy tamamen karantinaya alındı. Köyün giriş ve çıkışları kontrol altına alınarak köye giren tüm araçlar temizlenip ilaçla dezenfekte edildi, itlaf ekibi oluşturuldu, hastalıklı tavuklar itinayla alındı ve imha edildi. Kuş gribi virüsü rastlanan bir hastaya sağlık ekipleri acil müdahale gerçekleştirdi, ardından tüm köy dezenfekte edildi ve son olarak köy okulunda vatandaşlara kuş gribi bilinçlendirme seminerleri gerçekleştirildi.

Bakanlık görevlilerinin de hazır bulunduğu tatbikatta olası bir kuş gribi vakasına karşı yapılabilecek tüm müdahaleler, ıl Sağlık Müdürlüğü, ıl Tarım Müdürlüğü ve ıl Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekiplerin organizeli çalışması sonucunda başarılı bir şekilde hayata geçirildi. Tatbikata Hatay’ın on iki ilçesinden yirmi dört veteriner hekim ve beş doktor ile komşu illerden on veteriner hekim, ayrıca çevre mühendisi, polis, jandarma ve belediye teknik elemanları olmak üzere yaklaşık elli teknik personel katıldı.

Hatay ilini ve komşu illeri kapsayan bu tatbikat ile bütün ilçeler kuş gribi konusunda eğitim almış oldu. Benzer çalışmaların yapılmasına, planlanan diğer illerde de devam edileceği bildirildi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz