Son Dakika
17 Temmuz 2018 Salı

Tarihimiz tehlikede!..

04 Mart 2013 Pazartesi, 17:58
Tarihimiz tehlikede!..

Sayılarının 250 adet olduğu tahmin edilen ceylanların yaşama tutunabilmeleri için daha önce yaşadıkları bölge bilindiği üzere ‘Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’ olarak ilan edilmiş ve ceylanların en büyük düşmanı olarak tespit edilen başıboş köpekler itlaf edilmişti. Ayrıca ceylanların bölgede su sıkıntısı yaşamaması için üç farklı alana su havuzları yapılmış ve belli aralıklarla ceylanların karnını doyurabilmesi için yemek bırakılıyor.
 
 
Bu çalışmalarla birlikte hatırlanacağı üzere Orman ve Su ışleri Bakanlığı 7. Bölge Müdürlüğü, ısrail dışında sadece Hatay’da yaşadığı belirtilen, ‘Hatay Dağ Ceylanı’ ve  (Gazella Gazella) olarak literatüre geçen türün envanterinin çıkarılması için çalışma başlattığını açıklamıştı. ılimiz de ilk kez 2008 yılında görüntülenen ceylanların Kırıkhan ilçesine bağlı ıncirli, Sucu, Akpınar ile Kaletepe köyleri ile bir kısmı askeri bölgede kalan 6 bin hektarlık doğal alanda yaşadıklarının tespit edildiği açıklayan yetkililer, bölgede Ceylanların sayısının 75’i dişi ve 150’si erkek olmak üzere toplam 225 civarında olduklarının tahmin edildiğini söylediler.
 
 
BAşIBOş KöPEKLER EN BüYüK TEHLıKE!
 
Konuya ilişkin açıklamalarıyla Hatay’da (Gazella Gazella) dağ ceylanı bulunduğuna dair farkındalık yaratan Aksaray üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Tolga Kankılıç, TüBıTAK’ın desteğiyle ODTü ile Harran üniversitesinin, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüyle birlikte yürüttükleri çalışmalar sonucunda, Hatay’da tespit edilen ceylan türünün önemine dikkat çekerek şu bilgileri verdi: “Dağda bulunan otlarla beslenen ceylanların mayıs ve haziran aylarında doğum yapıyorlar. Yani iki ay içinde doğumlar başlayacak.
 
Dünyaya gelen yavrular bölgede yoğun olarak bulunan başıboş köpeklerin saldırısına maruz kalıyor. Aslında köpekler yetişkin ceylanlara saldırmaz. Ancak ceylan türünün doğum yaptığı bu dönemlerde köpekler, yavrulara saldırarak onları öldürüyor. Yetkili birimlerin bölgede köpek itlafı yaptığını biliyoruz. Bu saldırıları en aza indirdi. Ancak tehlike yüzde 100 geçmiş değildir. ısrail’in dışında sadece Hatay’da bulunan bu ceylanların korunması için sadece yetkililerin değil herkesin seferber olması lazım. Bu ceylanlar Hatay için zenginliktir” dedi.
 
 
Orman ve Su ışleri Bakanlığı 7. Bölge Müdürü Etem Boz, ilk kez 2008 yılında görüntülenen ceylanların Kırıkhan ilçesine bağlı ıncirli, Sucu, Akpınar ile Kaletepe köyleri ile bir kısmı askeri bölgede kalan 6 bin hektarlık doğal alanda yaşadığını söyledi ve ceylanların doğal yaşam alanlarında incelemeler yaparak envanterlerini çıkarmaya çalıştıklarını söyledi. Ceylanların üretilerek çoğalması için önümüzdeki yıl Hatay Dağ Ceylanı üretme ıstasyonun kurulacağı edinilen diğer bilgiler arasında yer alırken, söz konusu istasyonun 16 hektarlık alanı kapsayacağı bildirildi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz