Talasemi Tarih Olacak…

05 Şubat 2014 Çarşamba, 10:04

Talasemi ve Orak hücre hastalıklarının önüne geçebilmek için Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Antakya Kültür Merkezinde bir panel düzenlendi.

Panele Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Hatay Halk Sağlığı Müdürü ümit Tiryaki ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Hatay Halk Sağlığı Müdürü ümit Tiryaki Talasami ve Orak Hücre Hastalığının önüne geçilebileceğini aktararak vatandaşlara panele katıldıkları için teşekkür etti.

Halk Sağlığı Müdürünün teşekkür konuşmasının ardından Talasami Hastalarının görüşlerinin yer aldığı bir belgesel vatandaşlara izletildi.

Belgeselin ardından konuşma yapan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, “Her şeyin ınsan için olduğunu düşündüğümüz bir gelenekten geliyoruz. ınsanın Ruhen ve Bedenen sağlıklı olması çok önemli. Maalesef Talasami hastaları için bunu söyleyemiyoruz. Bu durumu düzeltmek mümkün” dedi.

Talasami Hastalarının Anne ve çocukların bir damla gözyaşının dünyaya bedel olduğunun altını çizen Vali Lekesiz, “Bu hastalık evlilikler yoluyla nesilden nesile geçiyor. Bu hastalık hastalara bedensel ve ruhsal zorluklar yaşatıyor. Ne yazık ki tedavisi mümkün olamayan bir hastalık” ifadeleri ile Talasami hastalıklarının çektiği zorlukları dile getirdi.

2010 yılında Talasami Hastalığını engellemek için çalışmalara başladıklarını ve ıl genelindeki bütün Talasami hastalarının kayır altına alındığını belirten Vali Lekesiz, “MKü Araştırma Hastanesinde Talasami bölümü açıldı. Amacımız Talasami hasta doğumunu engellemek. Yapılması gereken şeyleri çeşitli platformlarda paylaşıyoruz. Umuyorum ki 2017 yılından itibaren hasta sayını sıfırlayacağız” ifadeleri ile konuşmasını tamamladı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz