Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Talasemi Halk Sağlığı Sorunudur…

02 Nisan 2010 Cuma, 10:38
Talasemi Halk Sağlığı Sorunudur…

Antakya ıl Sağlık Müdürlüğü ve Talasemi Federasyonu tarafından düzenlenen “Ulusal Talasemi Eğitim Semineri”nde konuşan Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. şerefettin Canda kan hastalıklarının Hatay’da önemli halk sağlığı sorunu olduğunu belirtti. 
 
Rektör Canda yaptığı konuşmada Talasemi ve üniversite hakkında bilgi verdi.  Rektör Canda “Eski Yunancada “-şalassa” deniz, “-Emia” ise anemi-kansızlık anlamına, “şalassaemia” ise Akdeniz anemisi anlamına gelir. Talasemi Akdeniz bölgesinde ve göçlerle yayılarak dünyanın bir çok ülkesinde görülen kalıtsal kan hastalığıdır. Dünya Sağlık örgütü’ne göre, dünyada yaklaşık 266 milyon taşıyıcı vardır ve her yıl yaklaşık 300.000 hasta çocuk dünyaya gelmektedir.
 
Türkiye’de talasemi sıklığı genelde % 2.1 yaklaşık 1.400.000 taşıyıcı vardır. Trakya, Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerindeki illerinde taşıyıcı sıklığı daha da yüksektir, ortalama % 4.3 tür. Diğer bir kalıtsal kan hastalığı olan orak hücre anemisi ılimizde oldukça sıktır. Taşıyıcılık oranı ülkemiz genelinde % 3, Hatay’da % 10 dur” dedi.
 
Rektör Canda üniversite araştırma hastanesinde yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verdi. “Mustafa Kemal üniversitesi Araştırma Hastanesi bünyesinde Hematoloji bölüm kurulduğu günden bu yana bölge insanına hizmet vermektedir.
 
2008 yılı sonunda genetik laboratuarı hizmete açılmıştır.
 
• Bu güne dek 296 alfa, 235 kişi beta talasemi mutasyonu yönünden araştırılmıştır.
 
• Hastanemizde şimdiye kadar prenatal amaçlı 370 gebeye amniosentez, 55 gebeye koryon villüs biyopsisi yapılmıştır. Bunların 15 i talasemi yönünden araştırılmış ve 1 tane homozigot talasemili fetüs saptanmış ve buna medikal abortus yapılmıştır.
 
• 2009 yılı sonunda aferez ünitesi açılmıştır. Endikasyonu olan hastalarda eritrosit değişimi yapılabilmektedir.
 
Mustafa Kemal üniversitesi Tıp Fakültesi sahip olduğu genç ve dinamik bilim adamları ile bölgemizde sık görülen gerek talasemi gerekse de orak hücreli anemi hastalığın önlenmesinde daha etkin rol almaya her zaman hazırdır” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz