Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Taksicilerden Yasaya Tepki…

08 Şubat 2012 Çarşamba, 09:42
Taksicilerden Yasaya Tepki…

Reyhanlılı taksi şoförleri, “yolcu taşımacılığı yapan taksicilere kısıtlama getiren yasayı” protesto ederek, Cilvegözü Gümrük Kapısı’nda eylem yaptı.
 
 
Türkiye ile Suriye arasındaki Cilvegözü Gümrük Kapısı’nda yolcu taşımacılığı yapan A2 Uluslararası Yolcu Taşıma Belgesi sahibi çok sayıda taksici, 1 şubat 2012’de yürürlüğe giren ve Gümrük Kanunu’nda yapılan değişiklikle ‘ayda 4 seferden fazla sınır kapısından giriş-çıkış yapmaları halinde, her sefer için depolar esas alınmak kaydıyla maktu vergi ödemelerini’ öngören yasaya tepki gösterdi.
 
 
Sınır kapısına yakın bir noktaya çadır kuran taksiciler, Suriye’ye girişlerini zorlaştırdığı gerekçesiyle uygulamayı protesto etti.
 
 
Taksiciler adına konuşan Mustafa Haraç, A2 Uluslararası Yolcu Taşıma belgeleri olmasına rağmen Suriye’ye ayda 4 seferden fazla giriş yaptıklarında her giriş için maktu vergi ödediklerini öne sürerek, B2, B1 belgesi olan otobüslerin ise bu durumdan muaf tutulmasına bir anlam veremediklerini belirtti.
 
 
Taksici esnafının otobüs işletmecilerinden bir farkının olmadığını, kendilerinin de vergilerini ödediğini vurgulayan Haraç, çadırda başlattıkları eylemlerinin, seslerini duyuruncaya kadar devam edeceğini ifade etti.
 
 
 
Taksi şoförü Erol Dolgun ise Cilvegözü Sınır Kapısı’nda, A2 yetki belgesi olan 167 taksi ve 32 firma bulunduğunu bildirerek, ”Uygulama değişene kadar eylemimiz devam edecek” dedi. Taksiciler, açıklamanın ardından sınır kapısından ülkeye giriş yapmak isteyen otobüslerin geçişlerine bir süre izin vermedi. Güvenlik güçleri de olay yerinde yoğun güvenlik önlemi aldı. AA

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz