Sweydî ‘de İmza Kampanyası

08 Temmuz 2014 Salı, 13:21

Samandağ halkı sosyal medyayı kullanarak bir imza kampanyası başlatı. imza.la web sitesi kullanılarak oluşturulan imza kampanyasına kısa sürede birçok imza toplandı.

 

“Tarihine Sahip Çık Sweydî ‘de Asimilasyona Dur De!!! ” başlığıyla açılan sayfanın metni şu şekilde;

“Bir toplumun yaşam tarzı, gelenek-görenekleri, tarihi ve kültürel mirası geleceğe ancak o toplumun anadil’i aracılığıyla aktarılabilir.Ülkemizde farklı yaşam tarzına, dile ve düşünüşe sahip olan her unsur tek tipleştirilerek asimile edilmeye çalışılmış bunun başarılamadığı noktada da yok edilmeleri için tüm kaynaklar seferber edilmiştir. Bunun bir örneği de 1949 yılında çıkarılan 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu ile yer adlarının değiştirilmesi uygulamasının yasallaşmasıyla(!) birlikte ilimizdeki çoğu arapça olan yer isimlerini unutturma ve tarihinden koparma çabalarıdır. Bizler bu çabaların karşısında dilimizi, tarihimizi ve değerlerimizin tümünü sahiplenerek anayasal hakkımız olan kültürümüzü özgürce yaşama hakkımızı sonuna kadar kullanmalıyız. Bugün bu sorumluluğu taşımak ve değişimin başlatılması, ilerletilmesi konusunda gösterilecek duyarlılık gelecek nesillere karşı bir borç olarak karşımızda durmaktadır…

Bu nedenle Belediye Başkanlığınızdan, 5393 sayılı Belediye Kanununun, Meclisin görev ve yetkilerini düzenleyen 18. Maddenin ( n ) bendinde yer alan yetkilerinizi kullanarak, isimleri değiştirilmiş mahallelerin eski isimlerinin iadesi için gerekli çalışmaları yapılmasını ve bu isimlerin halkımıza iade edilmesini talep ediyoruz…”

İmzalamak isteyen okurlarımız sayfaya buradan ulaşabilir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz