Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Suriyeliler ısveç’e Gitti…

15 Kasım 2013 Cuma, 09:33
Suriyeliler ısveç’e Gitti…

ısveç’in Ankara büyükelçisi Lars Wahlund, Antakya ziyaretinde, haftada 2000, ayda 8000 Suriyeliyi ülkelerine kabul ettiklerini, halen 25.000 Suriyeli’nin ısveç’te barındığını, Suriyeli göçmenlere gıda, sağlık, eğitim, iş konusunda destek verdiklerini açıkladı.

Büyükelçi Wahlund; “Suriye’de savaş devam ettiği süre içinde yeniden yapılanma zor olur. Türkiye güçlü bir ülke ama ürdün ve Lübnan gibi ülkeler, Suriye’de savaş uzun yıllar devam ettiği sürece dayanamaz. ısveç olarak Suriye’li göçmenlere kapımızı açtık. şu an Suriye’den haftada 2 bin göçmen ülkemize geliyor. ısveç’in liberal bir mülteci politikası var. Yerimiz var ve zengin bir ülkeyiz. Bu konuda bağlılık çok önemli. Yani göçmenleri ülkemize alıp sonra başka bir ülkeye göndermiyoruz. ülkemize alıp başka yere göndermek cinayet olur.

şu an ülkemizde yaklaşık 25 bin Suriyeli mülteci oldu. Haftada 2 bin, ayda 8 bin kişi derken bu sayı çok daha fazla artacak. Suriyeli göçmenlere gıda, sağlık, eğitim, iş konusunda destek veriyoruz” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz