Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Suriyeliler İçin Okulu İkiye Böldüler

27 Mayıs 2014 Salı, 12:14
okul-suriye_asyagazetesi

Gebze Bilgi ilkokulu, Suriyeli 180 kadar çocuğun eğitim alabilmesi amacıyla örülen duvarlarla ikiye ayrıldı. Veliler eğitim devam ederken başlayan inşaata ve bir okulda iki eğitim verilmesine tepki gösterdi. Polis tepkilere gazla yanıt verdi.

Birgün Gazetesi ‘nin haberine göre, Suriye’de yaşanan iç savaştan kaçarak Kocaeli’ne gelen Suriyeli sığınmacıların çocuklarının eğitimine devam edebilmesi amacıyla Kocaeli Valiliği bir çalışma başlattı. Çalışma kapsamında Gebze Bilgi İlkokulu’na Suriyeli 180 öğrenci alınacağı açıklandı. Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası gibi ilçelerde barınan Suriyelilerin çocukları buradaki okula taşımalı eğitimle getirilecek.

‘İNŞAATI DURDURUN’ TEPKİSİ
Ancak öğrencilerin Suriye’deki eğitim sistemine uygun eğitim alabilmesi ve okuldaki mevcut öğrencilerle karşı karşıya gelmemesi amacıyla Bilgi İlkokulu ikiye ayrıldı. Okulda 17-18-19 Mayıs tarihlerinde yapılan inşaat çalışmasıyla okulun koridorları örülen duvarlarla ikiye ayrıldı. Kütüphane ve atölye dersliğe çevrildi. İnşaat çalışmasının başlamasıyla durumdan haberdar olan veliler çalışmaya tepki gösterdi. Okula giden veliler inşaatın durdurulmasını istedi.

VELİLERE GAZLI MÜDAHALE
İnşaatın devam etmesi üzerine veliler ve mahalleli ayaklandı. Tepkilerin büyümesi üzerine okula çevik kuvvet polisi geldi. Gebze Çevik Kuvvet polisi, velileri ve mahallelileri okul bahçesine dahi almadı. Zaman zaman yaşanan arbedede çevik kuvvet ekipleri biber gazı da kullandı. Bir haftadır süren gerginlik üzerine 860 öğrencisi bulunan okulda dün ders boykotu da yapıldı. Sadece 150 kadar öğrenci ders başı yaptı. Okulun ders başlama saati olan 8.55 öncesi veliler okul önünde toplanarak Gebze Kaymakamlığı ve Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kendilerine açıklama yapmasını talep etti.

‘BÖYLE EĞİTİM OLMAZ’
Okulun bulunduğu Cumhuriyet Mahallesi’nin muhtarı Sebahattin Günel, “Zor durumda olan Suriyeli kardeşlerimizin eğitim hakkını savunuyoruz. Ancak bu şekilde bir uygulama doğru değil. Uygun koşullarda bir okul sağlanabilir. Biz bu konuda para toplama dahil her türlü yardıma hazırız” diye konuştu. “Bir taraftan eğitim devam ederken inşaatın da devam etmesi, polisin okulu abluka altına alması çocuklarımızın kaliteli bir eğitim hakkından mahrum kalmalarına sebep olmaktadır” diyen Günel, “Bir an önce bu sorunun çözülmesi için girişimlerimizi sürdüreceğiz” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz