Suriyeli muhalif Antakya’da suikaste uğradı…

26 Ağustos 2015 Çarşamba, 23:10

İlimiz ilçesi Antakya’da ikamet eden Suriyeli muhalif komutanlardan Cemil Radon’un aracı dün öğle saatlerinde altına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu infilak etti. Patlama sonucu ağır yaralanan Muhalif Komutan Cemil Radon, Antakya Devlet Hastanesi  yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı fakat bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’nın Akasya Mahallesi Yılmaz Sokak’ta ikamet eden Suriyeli muhalif komutanlardan Cemil Radon, öğle saatlerinde 31 SAF 208 plakalı aracına binerek evinden ayrılmak istedi. Radon aracın kontağını çevirdiğinde bir anda patlama sesi geldi. Aracın altına konulduğu sanılan bombanın patlaması sonucu araçta büyük hasar meydana gelirken ağır yaralanan Radon, 112 ekiplerince Antakya Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Radon’un ölümüne neden olayın gerçekleştiği bölgeye çok sayıda polis ve itfaiye ekibi sevk edildi.

Olay yerine gelen polis ekipleri bölgeyi güvenlik şeridiyle kapatırken, bölgede geniş çaplı güvenlik önlemi alındı. Hatay Büyükşehir İtfaiye ekipleri de bölgede önlemlerini artırdı.

Yaşanan Bu ikinci saldırı

Bu arada saldırıda ağır yaralanan Cemil Radon’a yapılan saldırının ilk olmadığı öğrenildi. Radon daha önce de Reyhanlı ilçesinde aracının altına bomba koyulması sonucu bir saldırıya daha maruz kalmıştı

Vali Topaca’dan açıklama

Antakya Belediyesi’ne bağlı Akasya Mahallesi’ nde  park halindeki otomobiline bindiği sırada meydana gelen patlama sonucu ağır yaralanan Suriyeli; hastanede hayatını kaybetti. Ölen kişinin Özgür Suriye Ordusu’na bağlı Şukur El-Ğap Birliği’ne komutanlık yapan 44 yaşındaki Cemil Radon olduğu öğrenildi.

Hatay Valisi Ercan Topaca,  konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Antakya Devlet Hastanesi’ne kaldırılan sürücünün yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığını söyledi.

Ölen kişinin kimliğinin de belirlendiğini söyleyen Topaca, “Ölen kişi Suriye uyruklu 44 yaşındaki Suriyeli Cemil Radun. Şahıs daha önce Suriye ordusunda yarbay rütbesinde çalışmış birisi. Daha sonra oradan ayrılmış Özgür Suriye Ordusuna katılmış ve yaklaşık bir yıl önce de Türkiye’ye gelmiş” dedi.

Nisan’da da aracının altına bomba yerleştirilmişti

Radun’un önce Reyhanlı’da ardından da Antakya’da ikamet ettiğini kaydeden Topaca, ölen kişiye ait bir aracın altına 3 Nisan 2015 tarihinde Reyhanlı’da bomba koyulduğunu hatırlattı.

O tarihteki olaya uzman ekiplerin müdahale ettiğini kaydeden Topaca, konuşmasına şöyle devam etti; “Reyhanlı’dayken buna benzer aracına bomba yerleştirildiği ihbarı gelmişti. Bomba etkisiz hale getirilmiş, şahsın ifadesine başvurmuştuk. Onun şüphelendiği kişi vardı ama tespit yapılamamıştı. Daha sonra Antakya’da ev kiralamış. Dün saat 12.00 sıralarında aracına yerleştirilen bombanın patlaması sonucunda ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Oradaki yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Olayla ilgili araştırmalarımız devam ediyor. Ancak olayın Suriye’deki muhalif grupların kendi arasındaki bir anlaşmazlıktan çıktığını tahmin ediyoruz.”

Topaca, Radon’un, Reyhanlı’daki olayın ardından verdiği ifadesinde, Suriye’de kendisine ait yaklaşık 2 bin kişilik Şukur El-Ğap adlı birliği olduğunu ve buna komutanlık yaptığını belirttiğini söyledi.

Vali Topaca, araca yerleştirilen patlayıcının türü ve yapan şahıs veya şahıslarla ilgili soruşturmanın titizlikle sürdürüldüğünü sözlerine ekledi.

Öte yandan, polis ekiplerinin yaptığı çalışmanın ardından patlamanın meydana geldiği araç olay yerinden kaldırıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz