Son Dakika
20 Eylül 2018 Perşembe

Suriyeli Misafirlere Türkçe Eğitimi

01 Ağustos 2011 Pazartesi, 09:31
Suriyeli Misafirlere Türkçe Eğitimi

ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeliler, geçici çadırkentlerde düzenlenen biçki dikiş, ebru ve Türkçe gibi kurslarda hem yaşadıklarını unutuyor hem de meslek sahibi oluyor. 
 
 
Alınan bilgilere göre, ülkelerindeki olaylardan kaçarak, ilk olarak 29 Nisan’da Hatay’ın Yayladağı ilçesi Güveççi köyü sınırındaki tel örgüleri aşarak Türkiye’ye giriş yapan Suriyelilerin sayısı, aradan geçen 3 ay içinde dönem dönem 15 bin civarına ulaştı. 
 
Suriyeli misafirlerin geçici barınmaları için seyyar mutfak, banyo, WC üniteleri, çocuk oyun parkları, ibadet alanları, eğitim, seyyar hastane ve diğer sosyal tesislerle birlikte Yayladağı’nda 2, Altınözü’nde 2, Reyhanlı ilçesi’nde 1, merkez ilçeye bağlı Apaydın Köyü’nde 1 ve Karbeyaz Kuyubaşı’nda 1 olmak üzere toplam 7 çadır kent kuruldu. 
 
Suriye’den Türkiye’ye yönelik nüfus hareketleriyle ilgili de Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, ıçişleri, Dışişleri, Sağlık, Milli Eğitim, Ulaştırma, Maliye, Gümrük ve Ticaret, Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlıkları, Genelkurmay ve Diyanet ışleri başkanlıkları, Kızılay ve Hatay Valiliği çalışma başlattı. 
 
Son dönemde yaşanan Suriye’ye dönüşlerle sayıları 7 bin civarına düşen Suriyelilerin ilgili kurum ve kuruluşlarca geçici çadır kentlerde barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, tercümanlık ve haberleşme gibi hizmetleri ile günlük olarak 3 öğün sıcak yemek ihtiyaçları karşılanıyor. 
Suriyelilerin barınma ve yiyecek gibi temel ihtiyaçlarının yanı sıra yaşadıkları olumsuz olayların etkilerinden kurtulmaları ve meslek sahibi olabilmeleri için de biçki dikiş, ebru gibi kurslarda veriliyor. 
 
TüRKçE KURSUNA YOğUN ıLGı
 
özellikle genç kızların yoğun ilgi gösterdiği biçki dikiş kurslarında Suriyeliler, ülkelerine döndükleri zaman kullanabilecekleri, bazılarının ise çeyizine koyacakları ürünleri hazırlıyor. 
Uzman eğitmenler nezaretinde düzenlenen kurslarda, birbirinden farklı desenler Suriyeliler tarafından işleniyor. 
 
Güzel sanatlara ilgi duyan Suriyeliler ise ebru kursuna katılarak, birbirinden güzel eserler yapıyorlar. Eğitmenleri sayesinde kısa sürede yeteneklerini geliştiren kursiyerler, bu sayede tüm olumsuzluklardan uzaklaştıklarını düşünüyor. 
 
çadırkentlerde mesleki kursların yanı sıra Suriyeli misafirlerin talebi üzerine de Türkçe kursları da açıldı. 
 
Geçen hafta Altınözü ve Reyhanlı ilçelerindeki çadırkentlerde Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından açılan kurslarda ilk etapta 60 civarında kişiye 3 öğretmen eğitim verirken, yetkililer Türkçe öğrenmek isteyenlerin sayısının çok olması nedeniyle sınıf ve öğretmen sayısının artırılacağını bildirdi. 
 
Yeni açılacak derslikler ile Türkçe öğrenmek isteyenlerin yaş gruplarına ayrılacağı belirtilirken, kursiyerlerin de Türkçe derslerine oldukça istekli bir şekilde katılım gösterdikleri gözlendi. 
 
çOCUKLARA öZEL ıLGı
 
Yaşanan olaylardan en fazla etkilenen çocuklara ise geçici çadırkentlerde özel bir ilgi gösteriliyor. 
 
Türkiye’ye sığınanların büyük bir bölümünü oluşturan çocuklar için Sosyal Hizmetler ve çocuk Esirgeme Kurumu, Türk Kızılayı, Milli Eğitim Müdürlüğü ve geçici çadırkentlerin bulunduğu ilçelerin kaymakamlıkları tarafından çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor. 
 
şiddet ve korkunun çocuklar üzerindeki etkisini azaltmaya yönelik yürütülen etkinler kapsamında, sosyal hizmet uzmanları tarafından psikolojik destek veriliyor. 
 
Hem okul öncesi eğitim hem de müzik ve resim eğitimi verilen çocuklar, dersler kapsamında yaptıkları resimleri de çadırkentlerin çeşitli yerlerinde sergiliyor. 
 
Arapça hikaye kitapları ve öykülü boyama kitaplarının da dağıtıldığı çocuklar için okuma saatleri de oluşturuluyor. 
 
çocuklar boş zamanlarında ise çadırkentlere kurulan oyun alanlarında gönüllerince eğleniyor, birbirleriyle şakalaşıyor. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz