Son Dakika
22 Eylül 2018 Cumartesi

Suriyeden Geçişler Azaldı…

04 Mayıs 2011 Çarşamba, 16:08
Suriyeden Geçişler Azaldı…

Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nihat Kılıç, Suriye’deki iç karışıklık nedeniyle Cilvegözü Sınır Kapısı’nda giriş çıkışların yüzde 50 azaldığını bildirdi.
 
Kılıç, yaptığı açıklamada, Cilvegözü Gümrük Kapısı kurulduğundan buyana giriş ve çıkışlarda görülmemiş bir azalma olduğunu, bunun ekonomiye olumsuz yansımaların görüldüğünü söyledi. Reyhanlı ile Hatay’ın ekonomisinin uluslararası nakliye ağırlıklı olduğunu ifade eden Kılıç, ”Suriye’deki karışıklık nedeniyle Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçişler tır ve ticari taksi açısından önceki aylara oranla yüzde 50 azaldı.
 
 
Türkiye’den giriş çıkış yapan tır ve otobüslerin sayısı şubat ve mart aylarında 800-1000 arasında iken Suriye’deki karışıklık nedeniyle 300-400’e kadar düştü” dedi.
 
 
Kılıç, Cilvegözü gümrük kapısında Suriye’deki karışıklık öncesinde kapıda yığılma yaşanırken, bugün sessizliğin hakim olduğuna dikkati çekerek, Türk tırlarının Suriye’deki karışıklık sebebiyle tehlikeli ve can güvenliklerinin bulunmadığı gerekçesiyle gümrük kapısına geçiş yapmayarak tampon bölgede beklediklerini kaydetti.
 
 
Ortadoğu’ya geçmek için Türk tır sürücülerinin olayların tırmandığı Dera’ya uğramak zorunda olduğundan ihracatın durduğunu anlatan Kılıç, Suriye’deki sorunların çözümlenmesini beklediklerini kaydetti.
 
 
Reyhanlı’da her ailenin Suriye’de akrabasının bulunduğunu belirten Kılıç, sorunların sürmesi halinde yakın gelecekte Türkiye’ye binlerce Suriyelinin geçiş yapmak isteyeceğini de sözlerine ekledi. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz