Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Su sorunu on güne kadar çözülüyor…

27 Kasım 2013 Çarşamba, 10:03
Su sorunu on güne kadar çözülüyor…

Antakya’da uzun zamandır devam eden su sıkıntısı üzerine, Antakya Belediyesi; itfaiye ve arasözlerle su servisi yapmaya başladı. 4 ayrı merkezden su isale hattı olan Hatay’da yaklaşık 1 ay önce başlayan su sıkıntısı halen devam ediyor.

Antakya’da uzun zamandır devam eden su sıkıntısı nedeniyle Antakya Belediyesi, su sıkıntısı yaşanan mahallelere itfaiye ve arasözlerle su servisi yaparak bir nebze olsun vatandaşın su sıkıntısını gidermeyi başardı.

 

4 ayrı merkezden su ishale hattı olan Antakya’da yaklaşık 1 ay önce başlayan su sıkıntısı köklü çözüm bekliyor. Serinyol Beldesi’nden kente verilen su isale hattının bakımda olması, Harbiye Beldesi’nden gelen hattaki su kaçağının halen bulunamaması nedeniyle 10 mahallede sular akmıyor. 

Antakya Belediyesi yetkilileri arızaların giderilmesi için ekiplerin aralıksız olarak çalıştığını belirtirken, artan şikâyetler nedeniyle su sıkıntısının yaşandığı mahallelerde itfaiye ve arasözlerle su servisi yapılıyor. çoğunluğunu kadınların oluşturduğu vatandaşlar ellerinde su bidonlarıyla itfaiye araçlarının gelmesini beklerken, zaman zaman sırada bekleyenler arasında tartışmalar yaşanıyor.

 

Yaklaşık 1 aydır suların akmadığını bu nedenle mağdur olduklarını söyleyen vatandaşlar; “Arıza giderilene kadar Antakya Belediyesi’ nin tankerlerle de olda halkını düşünmesi su dağıtması memnuniyetle karşılıyoruz” diyerek yetkililere bu duyarlılıklarından ötürü teşekkür ettiler.

öte yandan Antakya Belediyesi yetkilileri, ıçme suyu sorununa üç aşamalı çözüm bulduğunu açıklayarak halka “en geç on gün içinde su sıkıntısının giderileceği” müjdesini verdi. Antakya Belediyesi Su ve Kanal ışleri Müdürlüğü yetkililerince yapılan açıklamada, son zamanlarda kentte yaşanan içme suyu sorununa üç aşamalı çözüm formülü üretildiği ve ilk etapta 1. aşamanın süratle hayata geçirildiği belirtildi.

 

Belediye ilgili birim yetkilileri, son zamanlarda ıçme suyunun şehre cazibeli bir şekilde gelmeme nedeninin yapılan yoğun teknik çalışmalar sonrasında tespit edildiğini, sorunun Antakya-Harbiye ısale Hattı’nda oluşan vakum emme durumundan kaynaklandığını dolayısıyla suyun yeterli bir şekilde gelmediğine dikkat çektiler.

üç aşamalı çözüm formülünde 1. aşama olarak Harbiye ıçme Suyu ısale Hattı Kaptaj ağzına yani suyun çıkış kaynağına motopomp montesi yapılacağı, böylece kısa vade de suyun gelmesi konusunda bir rahatlama sağlanacağı ifade edilirken, bu işlemin en geç 10 gün içinde tamamlanacağı ifade edildi.

 

ıkinci aşama olarak “geçmiş dönemlerde döşenip Harbiye Boğaziçi Otel ve güzergâhta evlerin altında kalan içme suyu hattının 1,5 kilometrelik kısmı deplase edilerek yeni güzergâhla su akışının sağlanması gerçekleştirilecek. Bu işlem gerçekleştiğinde su eski seviyesine kavuşmuş olacak.” Denildi. ıkinci aşama 1,5 ay içinde tamamlanmış olacak.

 

üçüncü ve son aşama da ise Dursunlu ve Aşağıokçular sınırları içinden geçerek Sümerler Mahallesi’nden devam eden ve Bağrıyanık Su Deposuna dökülen, şu anda büyük bir kısmı evlerin ve ev bahçe mesafeleri altında kalan 5 kilometrelik isale hattının yeni güzergah boyunca (Harbiye-Antakya yolu) deplase edilmesi sağlanacak. Bu aşama da gerçekleştiğinde eskisinden de daha büyük miktarda suyun akışı sağlanarak suyun Bağrıyanık su deposuna gelmesi gerçekleşmiş olacak.

üçüncü ve son aşama ilk aşamanın gerçekleşmesinin hemen akabinde yapılarak son zamanlarda yaşanan içme suyu sorununa kökten çözüm üretilmiş olacak.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz