Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Su Sıkıntısı

07 Eylül 2012 Cuma, 08:33
Su Sıkıntısı

SU SIKINTISINA çöZüM ARANAMAYA DEVAM EDıLıYOR
 
 
 
Antakya Belediyesi Meclis üyesi Kızılkaya; “Yılda yaklaşık 350 bina belediyemizden ruhsat almakta ve bu durum su ihtiyacını her geçen gün arttırmaktadır. Zamanında bitirilmesi mümkün görünmeyen Karaçay Barajı’nın yaratacağı su sıkıntısını bu Saraycık Köyü sınırları içerisinde açtığımız kuyularla gidereceğiz”
 
 
 
Haber Merkezi
 
 
 
Antakya Belediye Meclisi Eylül ayı toplantısını Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş başkanlığında gerçekleştirdi.
 
 
 
Toplantıdaki konuşmasında, Antakya’nın her geçen gün artan su ihtiyacını karşılamak için yeni su kuyuları açtıklarını belirten Kızılkaya, “Yılda yaklaşık 350 bina belediyemizden ruhsat almakta ve bu durum su ihtiyacını her geçen gün arttırmaktadır. Karaçay Barajı’nın gecikmesi ile ilgili yaşanan sıkıntılardan dolayı da su sıkıntımız artmaktadır. Bu sıkıntıyı gidermek için Saraycık Köyü’nde 8 yeni kuyu açtık ve bu kuyulardan saniyede 64 litre su çıkmaktadır. 
 
 
 
Zamanında bitirilmesi mümkün görünmeyen Karaçay Barajı’nın yaratacağı su sıkıntısını bu kuyularla gidereceğiz.” dedi.
 
 
 
Saraycık Köyü Su ıhtiyacını Antakya Belediyesi Aracılığıyla Karşılayacak
Susuzluktan bunalan Saraycık Köyü köylüleri, şebeke masraflarını da üstlenmek koşuluyla Antakya Belediyesi’nden su talep ettiler. 
 
 
 
Konuyla ilgili kısa bir değerlendirme yapan Antakya Belediyesi Meclis üyesi Faik Selçuk Kızılkaya, “Belediyemiz, su şebekesi yenilendikten sonra, suyu kesintisiz ve daha tazyikli verilebilmektedir. çok fazla su kesintisi yaşayan Saraycık Köyü’ndeki köylüleri de su depomuzdan su almak istediklerini ve şebeke döşeme masraflarını üstleneceklerini bildirdiler.” dedi.
 
 
 
Köylülerin talebi üzerine, Antakya Belediyesi’nin su şebekesine yakın olan yerdeki su saatlerinin, masrafları köylülere ait olmak üzere belediyeye bağlanmasına oy birliği ile karar verildi.
 
 
 
Asi Nehri’ne “HES” Yapılacak
 
 
 
Antakya Belediye Meclis Asi Nehri’ne Hidro Elektrik Santrali (HES) yapılması kararı aldı. Antakya Belediyesi’nin kent merkezine yaptırdığı Lastik Set Baraşı’nın yan tarafına HES yapılacağını belirten Başkan Savaş, bu tesisin ülke gündemini meşgul eden HES’lerle bir alakası olmadığını ve ağaç katliamı yapılmadan ve çevreye hiçbir zarar vermeden gerçekleştireceklerini söyledi.
 
 
 
Mecliste görüşülen ve oybirliği ile yapımına karar verilen HES’in % 10’luk bütçesinin 2012 bütçesinden geriye kalan % 90’nın ise 2013 yılı bütçesinden karşılanmasına karar verildi.  
 
 
 
Projesi henüz yapılmayan HES tesisinin bütçesinin kesinleşmediği de belirtildi. 
 
 
 
Spor Kompleksi’nin Bütçesi Asfaltlamaya Aktarıldı
 
 
 
Gençlik ve Spor ıl Müdürlüğü’nün (GSıM) Altınçay Mahallesi’ne yapılması planlanan Spor Kompleksi’nin tamamının yapımını üstlenmesi üzerine, Antakya Belediye Meclisi, Spor Kompleksi için ayrılmış olan 2 milyon TL’yi asfalt işlerine aktarmaya karar verdi. 
 
 
Yapılacak olan spor tesisinin arsa ve projenin belediyeye ait olacağını söyleyen Başkan Savaş, tesisi çok cüzi bir miktara Gençlik ve Spor ıl Müdürlüğü’nden kiralayarak kendilerinin kullanacağını da söyledi. 
 
 
 
Belediye Meclisi, üzümdalı Köyü’nde bulunan 30 bin metrekarelik mera alanının kamu yararı gözetilerek Hayvan Pazarı ve Mezbaha yapılmak koşuluyla belediyeye tahsis edilmesi için ıl Tarım Müdürlüğü’ne başvuru yapılmasına oy birliği ile karar verildi.
 
 
 
Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan istifa eden Zeki Berber’in yerine oy birliği ile Serdar Güven seçildi. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz