Son Dakika
24 Eylül 2018 Pazartesi

Su Kemeri Turizme Kazandırıldı…

01 Kasım 2011 Salı, 09:19
Su Kemeri Turizme Kazandırıldı…

Antakya Belediyesince geçtiğimiz aylarda Hürriyet Caddesi’nde yürütülen yağmur suyu kanalizasyon hattı kazı çalışmaları esnasında ortaya çıkan ve 2300 yıllık tarihi bir geçmişe sahip olduğu belirlenen Su Kemeri’nin, restorasyon çalışmalarına başlanmıştı.
 
 
 
 
Müze Müdürlüğü denetiminde yapılan restorasyon çalışmaları tarihi Su Kemeri’nin üst zeminine monte edilen camla tamamlandı. Tarihi Su Kemeri taş restorasyon çalışmaları uzman arkeologlar eşliğinde daha önce tamamlanırken eserin yerli ve yabancı turistler tarafından izlenebilmesi için yapı üzerinde cam montesi gerçekleştirildi.
 
 
Tarihi su kemerine aydınlatma sistemi monte edilerek hava karardıktan sonrada ziyaret edilebilmesine olanak sağlanırken, ayrıca üst zemin camın bir köşesine yapılan açılır kapanır sistemle ziyaretçilerin tarihi su kemerinin içine inebilmeleri ve eseri daha yakından incelemeleri sağlanıyor.
 
 
 
Belediye yetkililerince yapılan açıklamada restorasyon çalışmaları tamamlanan tarihi Su Kemeri’nin etrafında bulunan tel korkuluğunda önümüzdeki günlerde kaldırılacağı ifade edildi.
 
 
 
Konuyla ilgili görüşlerini belirten Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Hürriyet Caddesinde yürütülen alt yapı çalışmaları esnasında ortaya çıkan 2300 yıllık tarihi Su Kemeri restorasyon çalışmalarının cam montesi ile birlikte bütünü itibariyle tamamlandığını ifade ederken, tarihi dokunun yerli ve yabancı turistlerin ve kent turizminin hizmetine sunulduğunu belirtti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz