STK’lar Gaziantep’i örnek alacak…

23 Aralık 2014 Salı, 11:55
STK’lar Gaziantep’i örnek alacak…

Hatay Sivil toplum Kuruluşları Federasyonu, Hatay’ın, Suriye’deki iç savaştan ihracat, nakliye, turizm, ticaret başta olmak üzere birçok alanda olumsuz etkilendiğini kaydederek, Hükümetten; “Hatay için pozitif ayrımcılık” istedi.

Federasyon Başkanı Taşçıoğlu, komşu Gaziantep’in iktidarı-muhalifi ile kent için el ele veren tutumunun Hatay için rol model olması gerektiğinin altını çizerek tüm siyasilere, STK’lara ve diğer kurumlara El ele verelimçağrısı yaptı.

Hatay Sivil Toplum Kuruluşları ve Dernekler Federasyonu adına Başkan Abdurrahman Taşçıoğlu yaptığı açıklamada, Hatay ilimizin yılardır dünyaya örnek gösterilen mükemmel hoşgörüsü ve bölgesinde kardeşlik ruhundan asla vazgeçmeyen, provokasyonlara taviz vermeyen örnek tutumu ile yörenin örnek İl’i olduğunun altını çizerken, Ancak Suriye’deki olumsuzlukların iç savaşın ilimizi de olumsuz etkilediğini söylerken şunları kaydetti:
“İhracat, uluslararası nakliye, turizm, ticaret, esnaf ve sanatkârlarımızın bölgesel hareketlerden etkilendiğini de hepimiz biliyoruz. Bu konuda Hatay’ımıza pozitif ayrım yapılmasını gündeme getiriyoruz. Özellikle etkilenen sektörlerimizin devlet desteğinden daha çok istifade ettirilmesini talep ediyor bu konunun hepimizin ortak tezi olması gerektiğine inanıyoruz. Yerel seçimlerden çıktık, büyük şehir statüsüne kavuştuk, önümüzde bulunan devasa problemlerimizin çözümü için daha süratli davranılmasını arzu ediyoruz.
Hepimizin ortak yaşam ihtiyacı olan su, elektrik, yeşil alan gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzaklaştıracak ortak mekânlar oluşturulması, yaşlımıza çocuklarımızın süratle hayata geçirilmesi için projelerin kamuoyu ile paylaşılmasını talep ediyoruz. İlimizin deprem bölgesi olduğu gerçeğini unutmadan bu sorunun arsa ve ada bazında değil toplu konut projeleri ile aşılacağı gerçeğini bir kez daha hatırlıyoruz. Tüm bu meselelerin aşılması için dün bizden her konuda geri olan ama 20 yıl önce başlattıkları birlik beraberlik hamlesiyle yöremizin kıskanılacak illeri arasında yer alan Gaziantep’i hepimizin örnek almasını diliyor ve temenni ediyoruz.”

HGC’deki basın toplantısında komşu İl Gaziantep’in 20 yıl önce başlattığı kalkınma hamlesinde iktidarı muhalifi ile tüm siyasetçilerin el ele verdiğini STK’ların itici güç olarak görevlerini en iyi şekilde yerine getirdiklerini söyleyen Taşçıoğlu rol model Gaziantep ile ilgili de şöyle dedi:
“Gaziantep örneği, hepimizin bildiği gibi demokrasiye yönetilen ülkemizde sorunları çözmek için en büyük görev seçilen her idareci iktidar veya muhalefet olsun fark etmez, seçildiği güne kadar partisine seçildiği günden sonra ise siyasi rozetini çıkararak birlik ve beraberlik içerisinde göğsüne hizmet rozetini takarak Antep’ine hizmet eder Gaziantep’in belediyeleri, siyasi ayrım yapmadan bir bütün olarak çalışır, Gaziantep’ de siyaset yapılır ama Antep’in menfaatleri söz konusu ile tüm Milletvekilleri, Belediyeler, Odaları, Sivil Toplum Kuruluşları beraber hareket ederler ve bunda da başarılı olurlar. Şimdi soruyorum kıskanmamak mümkün mü?”

Hatay Sivil Toplum Kuruluşları Derneği Federasyonu üyeleri açıklamalarının son bölümünde de, Hatay’ın her alanda kalkınması için tüm seçilmiş, atanmış ve STK’ları, Meslek Odaları; medyayı ve diğer kurumları Hatay Valisinin öncülüğünde birlik ve beraberliğe davet ederken; “Her şeyimiz Hatay’ımız için” mesajı verildi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz