Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

St.Simon Yenileniyor…

13 Kasım 2013 Çarşamba, 09:58
St.Simon Yenileniyor…

Vali M.Celalettin Lekesiz”in talimatları ve ıl özel ıdaresi tarafından sağlanan kaynakla, Samandağ Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından ihale edilen St. Simon Manastırı’nda restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmaları başladı.
Restorasyonla ilgili proje daha önce Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı.
Yapılan çalışmaları yerinde incelemek üzere St. Simon Manastırını ziyaret eden ılçe Kaymakamı Süleyman özçakıcı’ya, yetkililer tarafından yürütülecek işlere ilişkin sunum yapıldı.

ılçe Aknehir Beldesi sınırları içinde olan ve mimari özelliği ile ilçemizi ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çeken St. Simon Manastırı, efsaneye göre M.S. 6.yüzyılda din eğitimini çok küçük yaşlarda almaya başlayan ve o tarihten sonra kendini tamamen Tanrı’ya adayan Antakyalı St. Simon ‘un yaşadığı yer olarak biliniyor.

St. Simon’un, manastırın orta yerinde bulunan ve yüksekliği yaklaşık 12 metre olan kaya üzerinde 40 yıldan fazla bir süre Tanrı’ya dua ederek ömrünü geçirdiği rivayet ediliyor.
479 m yüksekliğinde, 3 kilise,12 sarnıç, 1 vaftizhane, 1 depo ve çok sayıda odadan oluşan bu manastırda erken hac ziyaretleri yapılıyor.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz