Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

ST.Pierre Kilisesi

01 Ağustos 2012 Çarşamba, 10:47
ST.Pierre Kilisesi

Dünya Mirası Geçici listesinde yer alan St. Pierre Kilisesi’nin gerçekleştirilecek restorasyon sonrası hak ettiği görünüme kavuşturulacak 
 
 
 
Haber Merkezi
 
 
 
UNESCO Dünya Mirası Geçici listesinde yer alan, Hatay’ın tarihi ve kültürel zenginliklerinden St. Pierre Kilisesi’nin restore edilerek hak ettiği güzel görünüme kavuşturulacağı bildirildi. 
 
 
 
Hatay Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Küçükdalyan Beldesi’nde bulunan, Hristiyan aleminin önemli sembollerinden biri olan ve doğal bir mağara iken eklemelerle kiliseye dönüştürülen St. Pierre’nin eski tarihi dokusu içerisinde önemine uygun bir çevre düzenlemesine kavuşmasının amaçlandığı kaydedildi. 
 
 
 
Hatay’da, kültür mirasına sahip çıkmak ve bu mirası gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında UNESCO’ya bağlı “Dünya Mirasları Komitesi” tarafından belirlenen Dünya Mirası Geçici Listesinde de yer alan, Hristiyan aleminin önemli sembollerinden biri sayılan St. Pierre Kilisesi’nin restorasyonuyla inanç turizminin gelişmesine katkı sağlanmasının hedeflendiği belirtildi. 
 
 
 
Açıklamada, restorasyon ihalesinin 27 Temmuz tarihinde yapılan projenin tamamlanmasıyla birlikte, tarihi ve kültürel anlamda sayısız değerlere sahip olan kentin, turizm alanında hak ettiği yere ulaşması anlamında büyük bir adım daha atmış olacağı bildirildi. 
 
 
 
Yerli ve yabancı konukların uğrak yerlerinden biri olan St. Pierre Kilisesi’nin, restorasyonu ile kaya ıslahı ve çevre düzenlemesinin ardından kente, cazibe merkezi olma yolunda ivme kazandıracağı kaydedildi. 
 
 
 
Açıklamada, restorasyon projesi kapsamında St. Pierre Kilisesi’nin üzerinde bulunun kayalardan kötü durumda olanların yerinden söküleceği, sağlamlaştırılabilecek olanların bulon, ankraj veya tel kafes sistemiyle yerine sabitlenerek sağlamlaştırılması yoluyla kaya ıslahı gerçekleştirileceği bildirildi. 
 
 
 
Kilisenin mağara içindeki duvarlarıyla taşlarının onarımının yapılacağının ifade edildiği açıklamada, kilise tabanının yüksek cam döşemeyle kaplanacağı kaydedildi.
 
 
 
 Proje kapsamında alanda gerekli tüm peyzaj, aydınlatma ve çevre düzenleme çalışmalarının gerçekleştirileceğinin belirtildiği açıklamada, ödenekleri Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından karşılanacak olan ve 2 milyon 360 bin liraya mal olacak restorasyonun önümüzdeki yıl eylül ayı içerisinde bitirilmesinin planlandığı bildirildi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz