Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

Sorunsuz eylem, herkesi memnun etti…

22 Şubat 2013 Cuma, 18:25
Sorunsuz eylem, herkesi memnun etti…

Salı sabahı KESK’e bağlı sendika üyelerinin gözaltına alınması üzere, aynı günün akşamında eylem yapan Demokrasi Güçleri ile polis arasında arbede yaşanmıştı. çarşamba akşamı da eylem yapmak isteyen Demokrasi Güçleri, polisle yaptıkları görüşme sonunda olaysız bir şekilde eylemlerini gerçekleştirdi.
 
 
KESK Binası önünden başlayarak Ulus Alanı’na kadar sloganlar eşliğinde yürüyen Demokrasi Güçleri, Ulus Alanı’nda yaptıkları basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldılar. Gergin başlamasına rağmen eylemin bu sefer olaysız yapılması vatandaşları da memnun etti. Birçok vatandaş, “yapılan eylemde gaz bombasının kullanılmaması ve arbedenin olamaması çok sevindirici” yorumunu yaptı. Bazı eylemciler ise engelleme olmadığı takdirde hiçbir zaman sorun yaşanmayacağının altını çizdiler.
 
 
SESıNı YüKSELTEN GöZALTINA ALINIYOR!
 
Demokrasi Güçleri adına basın açıklamasını okuyan SES Hatay şube Başkanı ıbrahim Sayman, gözaltına alınan arkadaşlarının derhal bırakılmasını istedi. Siyasal iktidara sesini yükseltenlerin gözaltına alınıp tutuklandığını ileri süren Sayman, “Otoriter, faşizan rejimlerde rastlanabilecek, emek ve demokrasi düşmanlığı üzerine inşa edilen, bu sözde “ileri demokrasiye” muhalif her ses, farklı olan her düşünce baskı ve gözaltı uygulamaları ile susturulmak, sindirilmek isteniyor. Yarattığı korku imparatorluğunun gölgesinin ulaşmadığı hiçbir alan bırakmamakta kararlı olan AKP, insanca bir yaşam ve demokratik bir ülke isteyen herkesi hedef tahtasına koymuştur. Bunun için sendikal barajlarla örgütlenmelerinin önüne yeni engeller çıkarılan işçiler, grev yasaklı tek sendika rejimine karşı insanca yaşam mücadelesi veren kamu emekçileri, eşitlik mücadelesini yükselten kadınlar, gerçeğin peşinde kokarak kalemini ve onurunu satmayan basın emekçileri; parasız, bilimsel, demokratik ve anadilinde eğitim isteyen öğrenciler: emek ve demokrasi mücadelesi yürütenlerin savunma görevini üstlenen avukatlar, doğa katliamlarına karşı sesini yükselten çevre hakkı savunucuları. Kısacası siyasi iktidarın dikta düzenine karşı sesini yükselten herkes gözaltına alınmakta, tutuklanmaktadır. Bu çerçevede Konfederasyonumuza ve bağlı sendikalarımıza yönelik baskıların sürekli olarak arttığı tüm kamuoyunca bilinmektedir” açıklamasını yaptı.  
 
 
HAPıSTEKı SENDıKACILARIN EN FAZLA OLDUğU üLKE KONUMUNDAYIZ…
 
Hukuktan yoksun iddianamelerle 59 yönetici üyelerinin parmaklıklar ardına alındığını da iddia eden Sayman, “üyelerinin hak ve çıkarlarını korumakla, geliştirmekle görevli her sendikanın, her konfederasyonun yapması gereken sendikal faaliyetlerimiz özellikle son bir yıldır ardı ardına yapılan operasyonlarda sorgulama konusu haline getirilmiştir. Sendikal örgütlenme faaliyetlerimiz kapsamında gerçekleştirdiğimiz eylem ve etkinliklerimizin suç olarak gösterilmesi sonucunda haklarında hukuktan yoksun iddianameler hazırlanan toplam 59 yönetici ve üyemiz bugün demir parmaklıklar ardındadır. Ancak ülkemize “dünyada hapisteki sendikacıların en fazla olduğu ülke” utancını yaşatanlar bununla da yetinmek istememektedir. Her türlü baskıya rağmen sesini yükselten, kamu emekçilerinin vicdanının sesi olmaya devam etme kararlılığından ödün vermeyen KESK ve bağlı sendikaları tamamen saf dışı bırakmak için Türkiye’nin dört bir yanında üye ve yöneticilerimize yönelik gözaltı ve tutuklamaları olanca hızıyla sürdürmektedir” dedi.
 
 
EğıTıM-SEN öRGüTLENME SEKRETERı’NıN KOLU KIRILDI!..
 
Başkan Sayman, salı günü yaşanan gerginlikle ilgili de şu açıklamalarda bulundu: “Dün (Salı günü) ilimizde gözaltına alınan arkadaşlarla ilgili basın açıklaması yapmak için her zaman olduğu gibi basın açıklamasının yapılacağı yere giderken polisin keyfi uygulaması ile kurulan barikatla karşılaştık. 2911 sayılı Kanun bahane edilerek hukuk adına insanların temel hak ve özgürlükleri hiçe sayılarak kanunsuzluk dayatıldı. Dün yapacağımız basın açıklamasını AKP polisi, copuyla biber gazıyla engelledi. Dünkü (Salı günü) Polis Saldırısı sonucunda Eğitim Senin örgütlenme Sekreterinin kolu kırıldı. Birçok arkadaşımızda Polisin copu ve biber gazından kaynaklı olarak hastaneye kaldırıldı.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz