Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Sorunlar Çözüm Bekliyor…

03 Mart 2014 Pazartesi, 09:44
mali-musavirler-logo-31-10-2012

Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Abdullah Korkmaz, Muhasebe haftasında yetkilileri sorunlarını çözme çağrısında bulundu.

Muhasebe Haftasının başlaması dolayısıyla geçtiğimiz Cumartesi günü önce Atatürk anıtına çelenk koyan Abdullah Korkmaz ve oda yöneticileri, daha sonra oda binasında toplanarak mesleklerine yönelik haksız saldırıları gündeme getiren bir basın açıklaması yaptılar.

Basın açıklamasını okuyan Başkan Abdullah Korkmaz, “Bugün buraya gelerek, mesleğimize ve yarınlarımıza sahip çıktığınız için öncelikle hepinize tek tek teşekkür ediyorum” sözleriyle başladı.
Meslektaşlarının Sorunlarını çözme adına verdikleri destek, birliktelik ve dayanışmanın ne kadar değerli olduğunun farkında olduklarının altını çizen Oda Başkanı Abdullah Korkmaz, “ Ve inanın herkes de farkında…
çünkü başka mesleklerde örneği az görülür bir tablo yarattık biz.25 yılda tüm zorluklarına karşın, emekle, üretimle, omuz omuza ve her şeyden önce büyük bir özveriyle oluşturduk biz bu tabloyu.Oysa akademik demokratik meslek mücadelemizin bu uzun yolu, bugün olduğu gibi, zaman zaman tuzaklarla, engebelerle doluydu.Ama yılmadık.Her türlü baskı ve tehditlere karşın mesleğimize sahip çıktık” ifadesinde bulundu.

 

Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Abdullah Korkmaz, Muhasebe haftası kutlamalarında sürekli engel çıkarıldığına dikkat çektiği açıklamasında meslektaşlarına şöyle seslendi:“ısterdik ki, 1 Mart’larda Bu salon’a sadece ve sadece kutlama için gelelim.

 

Ama ne yazık ki birileri, bazı odaklar, meslektaşlarımıza, mesleğimize, kutlama yapacak şartları oluşturmamıza sürekli engel çıkarıyor.Az sonra kim olduklarını açıklayacağım, ama önce, kime çok gördüler bu mutluluğu, iyi anlayalım!Hazine ile mükellef arasında köprü oluşturan,Kamu maliyesinin güçlenmesine katkı sağlayan,ışletmelerin gelişmesinde yol gösterici bir misyon üstlenen,ışletmelerin uluslararası mecrada rekabetine ivme katan, her zaman büyük bir özveriyle çalışan,Sizlere, bizlere, tüm mali müşavirlere çok gördüler.Ekonominin merkezinde olup, kalbi gibi çalışan,bugün sayıları stajyer ve büro çalışanlarıyla birlikte Türkiye genelinde 260 bin kişilik dev bir camiaya çok gördüler bunu”.

 

Abdullah Korkmaz, gelişmelerini engelleyen başrol oyuncu Kamu Gözetim kurumu olduğunu iddia ettiği açıklamasına şöyle devam etti:

“şimdi size, gelişmemizi engellemeye çalışan son dönem başrol oyuncusunu açıklamak istiyorum. üstelik varoluş sebebi, “gözetim” iken, adeta kendini meslek örgütü yerine koyan, özellikle de gençlerimizin yarınlarını riske atan bir oluşum bu.

Adı; Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu. Peki; ne mi yaptı bu kurum arkadaşlar? Tüm Türkiye, yarım milyonu aşkın işletme, dev mali müşavirlik camiası“şeffaf, denetlenebilir, kayıtlı bir ekonomi” idealine kilitlenmişken, yayınladığı Bağımsız Denetim Yönetmeliği ile Türkiye ekonomisinin geleceğini zora sokmuştur bu kurum. Yönetmeliğin bu haliyle Türkiye’de firmaların gerçekten bağımsız denetiminin yapılmasının imkânı yoktur. çünkü KGK, meslek camiamızın; Yeni sınav yapılmaması, Mevcut eğitimlerin yeterli görülmesi, Genç meslektaşlara getirilen engellerin kaldırılması, çatı örgütümüzle işbirliği…

önerilerimizin tamamına sırtını dönmüştür. Oysa bu anlayışın Türkiye’yi getireceği yer bellidir… KGK’nın bu yaklaşımıyla, inanın Türkiye, hızla kayıt dışı ekonomiyle etkin mücadelenin azaldığı ve vergi gelirlerinin düştüğü riskli bir döneme sürüklenecektir. ülkemizin böyle bir lüksü yoktur. çünkü biliyoruz ki, kayıt dışı ekonomi; Yolsuzluk, hırsızlık ve rüşvettir. Haksız rekabet ve haksız kazançtır. Borçlanmak ve dışa bağımlılıktır.

 

Yüksek faiz ve enflasyondur. ışsizlik ve yoksulluktur. Eğitim ve sağlıkta fırsat eşitsizliğidir. Adaletsiz gelir dağılımıdır. ışte bu koşullarda, “kayıt dışı ekonomi ile mücadele” esastır ve vazgeçilemez. Burada da en önemli nokta da meslektaşlarımızın yapacağı “Bağımsız Denetim”dir”.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz