Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

sorun acilen çözülmeli…

09 Şubat 2012 Perşembe, 17:31
sorun acilen çözülmeli…

Akgöl; “Hükümet çeltik üretimini içeride geliştirmek yerine işal etme politikalarını benimsemektedir. Bu politikalar çiftçilerin refah düzeyini ve üretim miktarını düşürmekte, aynı zamanda ülke ekonomisini zarara uğratmaktadır. Sorun acilen çözülmelidir.”

 

 

 

 

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul Tutanağının 24. Dönem 2. Yasama Yılı 63. Birleşimin de CHP Grubu adına konuşan CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, çeltikte ve tarım sektöründe yaşanan sıkıntıları dile getirmek için söz aldı.Akgöl mecliste yaptığı konuşmada , “çeltik deyip olayı kısıtlamak çok doğru değil. çeltikte yaşanan sıkıntıların aynısı tüm tarım sektöründe yaşanmaktadır. Dünyada buğdaydan sonra en fazla tüketilen ürün olan pirinçtir, bazı ülkelerde tüketimi yıllık 200 kilograma çıkmasına rağmen Türkiye’de bu oran 6 ile 7 kilogram arasındadır.

 

 

 

 

 

Türkiye’nin temel besin maddesi olmasa da yemek kültüründe önemli bir yeri vardır çeltiğin. üretimin yurt içinde yapılma potansiyeline sahip olduğumuz pirinçte ne yazık ki işalatçı konumundayız. şu anki ihtiyacımızın yüzde 20 ile 25 kadarını işal etmek durumundayız ve bu işal için yaklaşık 80 ile 100 milyon dolar arası döviz kaybımız bulunmaktadır.”dedi.

 

 

 

 

 

Hükümetin çeltik üretimini içeride geliştirmek yerine işal etme politikalarını benimsediklerini belirten Akgöl,  Bu politikaların çiftçilerin refah düzeyini ve üretim miktarını düşürdüğünü, aynı zamanda ülke ekonomisini zarara uğrattığını sorunun da acilen çözülmesi gerektiğini söyledi. Pirinç’in Türk insanının temel besin maddesinin olmadığına değinen Akgöl; “Türkiye’nin temel besin maddesi buğdaydır. Türkiye çeltik üretiminde kendine yeten bir ülke değildir. Yalnız kendisine yeterlilik potansiyeline sahiptir.”şeklinde konuştu.Satış Fiyatı, üretim Maliyetini KarşılamamaktadırAkgöl, Sadece çeltik değil, çeltikle birlikte tüm hububat ürünlerine dekar başına verilen destekleme miktarı çok düşük olduğunu belirterek konuşmasına şöyle devam etti; “ Bu 7,5 TL civarında bir şeydir. Bu desteklerin yetersizliğinin yanında zamanında verilmemesi de ayrı bir konudur. Desteğin amacına ulaşması için zamanında verilmesi gerekmektedir.
 
 
 
 
çiftçinin dekar başına 600-700 kilogram ürün elde etmesine rağmen aldığı destek 60 ile 65 kuruş arasındadır ve son dört yıldır aldığı destek aynıdır. Maliyetlerin artmasına rağmen aldığı destek fiyatı kilogram başına 10 kuruştur. Kesintileri düşerseniz 8 kuruş civarındadır. çeltik üreticisinin dekar başına yaptığı harcama 600’le 700 TL arasındadır. Yani satış fiyatı, üretim maliyetini karşılamamaktadır. Sulama ayrı bir konu. Hâlihazırda çeltik üretimi yapan çiftçilerin daha fazla üretim yapmamasının nedenlerinden bir tanesi de sulama problemidir.

 

 

 

 

 

 

 
 Kamu yatırımlarının su teminine yönlendirilmemesi, kamunun suyu çeltikler yerine şirketlere devretmesi politikaları çeltik üretiminin geleceği için kuşkuyla bakılmaktadır. Hükümetlerin üretimi geliştirmek yerine işalatı çözüm olarak görmeleri çeltik üreticisinin refah seviyesini düşürmesinin yanında üretimin gelişmemesine de neden olmaktadır.”

 

 

 

Girdilerin pahalı olduğunun altını çizen Akgöl, Mazotun, gübrenin ve ilacın pahalı olduğunu bu girdilerle çeltik ve diğer hububat ürünlerini üretmek riskli olduğunu söyledi.Akgöl, Hükümetin destekleme fiyatlarını belirlerken girdi maliyetlerini göz önüne alması ve destekleme fiyatlarını buna göre belirlemesi gerektiğini vurgulayarak, Fiyatların maliyetlerin çok altında olduğunu bu fiyatlarla üretim yapmak mümkün olmadığını kaydetti. 

 

 

 

 

çiftçi Kazanırsa çark Döner,Konuşmasının sonunda Hatay’ın kötü bir sel yaşadığına değinen Akgöl, şöyle devam etti;   “Hatay’daki ekim alanları sular altında kaldı. Hatay çiftçisi, bırakın zarar etmeyi, önümüzdeki ürünü ekemeyecek durumda, Hatay çiftçisi, bir sonraki ürünü ekemez durumda. Acilen bölgede Hükümetin tespit yaptırıp zararını karşılaması gerekir. Suyun çekilmesi beklenemez arkadaşlar. Su çekildikten sonra yapılacak tespit ne kadar geçerli olur? Ve ben, ıktidar Partisi milletvekili arkadaşlardan, muhalefet milletvekili arkadaşlardan Hatay’a sahip çıkmalarını özellikle istiyorum.

 

 

 

 

 

 

 
 çKS belgelerine, siz çiftçi kayıt sistemlerine, siz tarım ilçe müdürlükleri kayıtlarına göre hasar tespiti yaparsanız çitçiyi kaldıramazsınız. çok acilen, yeri de istenirse bir saat içinde yapılır. Uydudan tespitle zarar gören alanların tespiti yapılır, maliyetleri çıkartılır ve çiftçinin mağduriyeti giderilir. Eğer çiftçi varsa bu ülke hayatta, eğer çiftçi kazanırsa bu çark döner, eğer çiftçi kazanmazsa bu çarkın dönmesi mümkün değil. çiftçiyi ayakta tutarsak esnaf ayakta kalır. O yüzden, çiftçi ve tarım politikasının tekrar tekrar gözden geçirilip çiftçiye sahip çıkılması gerekir diye düşüyorum. Bu konuda iktidar muhalefet ayrımı yapmadan herkesin sahip çıkmasını istiyorum.” Haber Merkezi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz