Son Dakika
22 Mayıs 2018 Salı

Sorumlu eski vali Lekesiz mi…

22 Ekim 2014 Çarşamba, 10:29

52 milyon lira maliyetle 55 bin metrekare alan üzerine kurulan Antakya -yeni- Arkeoloji Müzesi için Hatay Valisi Ercan Topaca’nın son İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı sırasında sarf ettiği bir detay, ufak çaplı bir skandalı da gözler önüne serdi…
On milyonlar harcandı, ama çatı akıyor!

2011 Haziran’ında inşaatına başlanan ve 52 milyon TL’ye mal olan yeni Arkeoloji Müzesi, 55 bin metrekare üzerine kuruldu. 11 bin 700 metrekarelik sergi alanına sahip Müze’nin 5 bin metrekaresi ise sadece mozaiklere tahsis edildi.
Hatay ve ülke turizmi için böylesi önemli büyük bir yatırıma ilişkin konuşan son isim ise, Hatay Valisi Ercan Topaca oldu.

Müze’de yaşanan çok ciddi bir sorunu anlatırken, “Daha inşaat bitmedi, devam eden bir inşaat var, ama Müze’nin çatısı akıyor… Böyle bir şey olamaz. Böyle bir şey kimsenin içine sinmez. Bunun sorumluları hakkında gerekeni yapacağım. Bu konuda kimse benden tolerans falan beklemesin” diye konuşan Vali Topaca’nın “skandal” diye ifade edilebilecek böylesi önemli bir detayı neden toplantının medya mensuplarına açık olan kısmında paylaştığı ise merak ediliyor.

Toplantıda yaşananlara ve Müze ile ilgili paylaşılan skandal bilgiye ilişkin konuşanlar ise, bu konuda daha çarpıcı bir değerlendirmede bulundu. Böylesi önemli bir bilginin basına açık kısımda paylaşılmasının tek bir sonucu olabileceğine işaret edenler, şu an ki Vali’nin eski Vali Celalettin Lekesiz döneminden kalan bu sorunu bu şekilde paylaşarak, asıl sorumluluğun kendisinde olmadığına işaret etmek istediğinin altını çizdi.

Hatay eski Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Müze ile ilgili konuşurken, “Hatay’ın tarihini incelediğinizde insanlığın ortak macerası, tarihinin yazıldığı önemli merkezlerden biri. Bu zenginlikler mutfağa, örfe, geleneğe ve el sanatlarına yansımış. Bu yeni müzeyle birlikte, tarihin tamamını burada tüm Dünya’ya sunacağız. Müze, sadece Hatay’ın değil aynı zamanda Türkiye’nin kültürel değerini arttıracak bir müze olacak.”demişti.

Hatay Valisi Ercan Topaca’nın, İl Koordinasyon Kurulu 2014 Yılı 4. Dönem Toplantısı sırasında sarf ettiği sözler ve kendisinden önceki dönemde yaşanan
Müze Skandalı’na ilişkin verdiği bilgiye karşılık eski Vali Mehmet Celalettin Lekesiz’in her hangi bir yorumda bulunup bulunmayacağı merak konusu olurken,
52 Milyon TL’lik bir maliyetle yapılan böylesi büyük bir yatırımda yaşanan bu durum, toplumun farklı kesimlerinde tartışılmaya devam ediliyor.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz