Son Dakika
17 Temmuz 2018 Salı

Somut Çalışmalar Başlayacak…

03 Şubat 2012 Cuma, 09:14
Somut Çalışmalar Başlayacak…

Kızılkaya, “vatandaşları deprem konusunda bilinçlendirmek amacıyla belediye olarak çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Deprem ve kentsel dönüşüm konusunda hazırlanan yasanın kabul edilmesiyle olası bir depremde yıkılabilecek binaların yıkımı ile ilgili somut çalışmalar başlatılacak”
 
 
Antakya Belediyesi ile çevre ve şehircilik ıl Müdürlüğü ve ıl özel ıdaresince hazırlanan, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOğAKA) tarafından desteklenen, ”Yapıların Güçlendirilmesi Kapsamında Projelendirme ve Uygulama Eğitimi” projesinin kapanış toplantısı, belediye meclis salonunda gerçekleşti.
 
 
Toplantıda, kentte yapı güçlendirmesi konusunda proje hazırlayacak, kontrol ve inceleme yapacak personelin eğitilmesi ve bu alanda uzmanlaşmaları amacıyla 4 günlük eğitim alan 26 kişiye, düzenlenen törenle sertifikaları verildi.Törende konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Faik Selçuk Kızılkaya, vatandaşları deprem konusunda bilinçlendirmek amacıyla belediye olarak çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirtti. Deprem konusunda hazırlanan yasanın kabul edilmesiyle olası bir depremde yıkılabilecek binaların yıkımı ile ilgili somut çalışmalar başlatacaklarını anlatan Kızılkaya, vatandaşların deprem anında neler yapması gerektiğiyle ilgili de ıl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüyle işbirliği içinde olduklarını söyledi. Kızılkaya, yapı konusunda vatandaşlardan gelebilecek her türlü başvuruyu da kayda aldıklarını vurgulayarak, depremin doğal bir olay olduğunu, ancak insan eliyle afete dönüştüğünü ifade etti.
 
 
 
Depremin, Türkiye’nin görmesi gereken önemli bir gerçek olduğunun altını çizen Kızılkaya, bu konuda başta Hatay olmak üzere tüm kentlerde acil önlem alınmasının şart olduğunu dile getirdi.
 
 
Kahramanmaraş Sütçü ımam üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Hanifi Binici ise sadece Antakya’da değil tüm ülkede ve özellikle birinci derecede deprem bölgesinde olan kentlerde yapıların deprem sonrasında sergileyeceği performansın önceden tespit edilmesi için ciddi bir çalışma yapmak gerektiğini kaydetti.
 
Deprem yönetmeliğinin uygulanacağı eski binaların bulunduğu bölgelerde pilot alanlar seçilerek yapıların performansının belirlenmesinin önemine işaret eden Binici, pilot bölgelerde bulunan kamu binaları dahil tüm yapılarda, depremden nasıl etkileneceği konusunda ayrıntılı bir inceleme yapılıp bu konuda rapor hazırlanması gerektiğini söyledi.
 
 
Binici, depreme hazırlık konusunda valilik, belediye ve ilgili kuruluşların öncülüğünde, yapıların kontrol edilmesinin önemli olduğuna değindi.
 
 
26 kişinin eğitim sertifikası almaya hak kazandığı belirtildi. Etkinlik proje hakkında yapılan konuşmaların ardından 26 kişiye sertifika verilmesiyle sona erdi. AA

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz