Son Dakika
19 Ocak 2018 Cuma

Soma’da İşçilerin Madene İnmeleri “Şimdilik” Engellendi

26 Mayıs 2014 Pazartesi, 12:41
soma_asyagazetesi

Soma madeninde iş cinayetinin yaşanmasının 12. gününde ekipbaşları olarak bilinen taşeronlar işçilere mesaj atarak işe çağırdı. Yapılan görüşmeler ile şimdilik engellendi. Çalışma ve Güvenlik Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı bugün Soma’ya giderek teftiş yapacak. İşçilere gerekli denetimler yapılmadan ve çalışma koşulları düzenlenmeden en azından 1 Haziran’a kadar ocaklara inmeme hakları olduğu garantisi verilmişti. İşçilerden oluşan bir heyet bakanlar ve Başbakan ile de görüşmüştü.

Ancak Soma’da 301 işçinin öldüğü Soma Kömür A.Ş.’ye ait Işıklar ve Atabacı ocaklarında çalışan taşeronlar dün işçilere SMS atarak işe çağırdı.

Zaten işten atılma korkusu yaşayan işçiler gelen SMS ile ne yapacağını şaşırdı. Bunun üzerine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa milletvekiliÖzgür Özel araya girerek şimdilik madencilerin madene inmelerini engelledi.

“Kamuoyu ilgisi bittiği an…”

Özgür Özel yaptığı açıklama ile, “Gözümüzü Soma’dan bir dakika ayırdığımız an, işçiler kaderiyle baş başa kalacak” diyor.

“İşçilere ilk verilen taahüt kimsenin zorla madene indirilmeyeceğiydi. Madenler tam güvenli olmadan yeni kurallara göre dünya standartlarına ulaşmadan üretim başlamayacaktı.

“Ancak işçiler oturma eylemini bitirdiği an, basının, kamuoyunun ilgisi birazcık Soma’dan uzaklaşmaya başladığı an ekipbaşları (taşeron) mesaj göndermeye başladı. Taşeronlar işçileri zorunlu kılmadık diyor. Böyle bir şey yok. Bir kişi gitmeye başlarsa diğerleri de kendisini zorunlu hisseder.

Şirket üretim için baskı yapıyor

“Soma Kömür A.Ş.’nin şu anki temsilcisi Haluk Sevinç ile konuştuk. Anlaşılan o ki şirketin sahibi Alp Gürkan, hala dışarıda olduğu için üretim konusunda baskı uyguluyor. Şirket de taşeronları devreye sokarak işçilere baskı uyguluyor.

“Gece Enerji Bakanı Taner Yıldız ile de görüştüm. Çalışma ve Güvenlik Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Murat Tezel ile de görüştüm. Tezel, normalde 1 Haziran’da gelecekti teftişe ancak bu durum üzerine bugün Soma’ya geliyor. Şimdilik işçilerin zorla madene indirilmesi engellendi. Ancak şimdilik. Kamuoyu gözünü Soma’dan ayırdığı an işçiler kaderiyle baş başa kalacak. Bir günlüğüne Yalova’ya gidiyorum, 15 madenci arıyor. O kadar tedirginler.”

bianet’e konuşan işçiler de madene girmemekte kararlı olduklarını söylediler. Kaymakamlık önünde işçilerin bekleyişi sürüyor. (NV)

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz