Solak ödülünü aldı…

15 Nisan 2015 Çarşamba, 10:27

“2014 Yerel Gazetecilik Ödülleri” kapsamında bu yıl ilk kez Özel Jüri Ödülüne layık görülen Hatay Güney Rüzgarı Dergisi Sahibi Mehmet Ali Solak, “İnsanların yurtlarından, evlerinden göçe zorlanması acı verici. Özellikle ‘Bildiklerimizi unuttuk’ noktasında Suriyeli Ermenilerin anlattıkları daha da acı verici. Zira insanın bildiklerini unutması, evinin yolunu unutması, yağmuru unutması, güneşin aydınlığını unutması gibidir. O nedenle bu ödülü barışa adıyorum” diye konuştu.

             Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) Konrad Adenauer Stiftung (KAS) ile birlikte İzmir’de düzenlenen yerel medya seminerinde, ayrıca “2014 Yerel Gazetecilik Ödülleri” töreni de yapıldı. Hilton Otel’de yapılan seminere; İzmir, Manisa, Aydın il ve ilçelerinden çok sayıda gazeteci katılırken, seminerde yerel basının önemi, sorunları ve sorumlulukları üzerinde duruldu.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, ülkemizde tek tip gazetecilik oluşturulmak istendiğini ifade ederken, Konrad-Adenauer-Stiftung Derneği Türkiye Temsilcisi (KAS) Dr. Colin Dürkop ise, yerel basının eğitimine önem verilmesinin sivil topluma ve demokrasiye geçişte üstlendiği misyona vurgu yaptı.

İlk oturumda TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş “Gazetecilikte Örgütlenme”;  Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Niyazi Dalyancı  “Medya-Siyaset İlişkisi”; TGC Hukuk Danışmanı Gökhan Küçük  “Haber ve Hukuk” konuları hakkında bilgi verirken, seminerin ikinci oturumunda TGC Yönetim Kurulu Üyesi ve A Haber Şef Editörü İhsan Yılmaz “Televizyon Haberciliği”; TGC Başkan Yardımcısı Dr. Recep Yaşar  “Medyada Nefret Söylemi”, Gazeteci, Ressam ve Sanat Tarihçisi Gürol Sözen, “Kent ve Sanat”  başlıklı birer konuşma yaptı. Moderatörlüğünü TGC Başkan Vekili ve Hürriyet Gazetesi Yazarı Vahap Munyar’ın üstlendiği üçüncü oturumda ise, Dünya Gazetesi Yazarı Ali Ekber Yıldırım “Ekonomi Haberciliği”;  Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mine Gencel Bek “Yerel Medya ve Toplum”; Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Uğur Güç de “Basın Sektöründe Sendikacılık” konusunu anlattı. Çok verimli geçen seminerde, ülkemizin geçmişten bu yana bazı medya gruplarının halkı yanıltıcı haberlerle yanlış ve yanlı bilgilendirdiği ele alınırken, gazetecilerin görev ve sorumluluk bildirgesine gerekli özeni göstermediği de ortaya çıktı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, TGC eski Genel Başkanı Atilla Sertel gibi isimlerin de katıldığı sertifika ve ödül töreninde, Konya’dan haber ödülü İbrahim Büyükeken’e, Kocaeli’nden sayfa düzeni ödülü Güngör Arslan’a, İzmir’den de fotoğraf ödülü Mehmet Emin Al’a ödülleri verilirken, bu yıl ilk kez  Jüri Özel Ödülü, Ermeniler dosyası ve yerel dergicilikte başarısından dolayı Hatay Güney Rüzgarı Dergisi Sahibi Mehmet Ali Solak’a verildi.

Ödülünü TGC Başkanı Turgay Olcayto’dan  alan Gazeteci Solak, yerel basının üstlendiği misyonu gerçekleştirmesinin halkın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi noktasında önemli görev ve sorumluluklar üstlendiği ifade ederek, gazetecilerin objektif olmalarının zorunlu olduğuna dikkat çekti.

Barış, kardeşlik, hoşgörü merkezi olarak değerlendirilen Hatay’ın son yıllarda ateş hattı olarak sıkça dile getirilmesinden duyulan sosyo-ekonomik kayıplar ve endişelere de değinen Solak ayrıca, Suriyeli Ermeniler’in dramına yer verdiği ve ‘Bildiklerimizi unuttuk’ başlığıyla hazırladığı dosyanın yaşamında özel bir yeri olduğunu anımsattı.

Solak, “İnsanların bildiklerini unuttum demesi çok acı verici. Bir düşünsenize, insanların en çok bildiklerini unutması demek, adını unutması, evinin yolunu unutması, yağmuru unutması, güneşin aydınlığını unutması gibidir. Yaşamın ölümle kesiştiği bıçak sırtı gibidir. Hele de bu insanlar 60-70 yaşın üzerindeyse, çocuklarını konuşturdukları sırada silahların gölgesinde ölüm-kalım savaşı veriyorlarsa bu çok daha vahim. Yaşam mücadelesindeki bedeli ağır. Bu nedenle bu ödülü alırken, acıların son bulması ve dünyada barışın hakim olması adına aldığımı belirtmek istiyorum” dedi.

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz