Siyasetin Gündemi Cumhurbaşkanlığı Seçimleri

05 Ağustos 2014 Salı, 11:39

Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri, Temmuz ayında da siyaset gündeminin merkezinde olmaya, ivme kazanarak devam etti. Medya Takip Merkezi’nin (MTM) tüm ayı kapsayan raporuna göre; adayların ve partilerinin seçim çalışmaları kapsamında düzenledikleri toplantılar, ziyaretler ve mitingler siyasetin gündeminde öne çıkan konular oldular. Bunun yanında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün çözüm sürecine yönelik yasayı onaylaması ve eski 4 bakanın soruşturması için kurulan komisyonun üyelerinin belirlenmesi, ayın dikkat çeken diğer gelişmeleriydi…

AKP’NİN CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYINI AÇIKLAMASI

AKP ’nin Cumhurbaşkanı adayı olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı açıklaması, Temmuz ayının başında gündemde en çok yer alan konu oldu. Erdoğan’ın AKP’nin beklenen adayı olduğuna yönelik tartışmalar sürerken, güneşi ve Erdoğan’ın uzun siyasi yolunu temsil eden seçim logosu da ses getirdi.

CUMHURBAŞKANI ADAYLARININ MARATONU

MTM’nin araştırmasına göre, birinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimleri hızla yaklaşırken, Cumhurbaşkanı adayı olarak ortaya konulan isimler de yoğun seçim çalışmaları içine girdi. Adaylar mitingler ve ziyaretler düzenleyerek, seçmenlerine ulaşma yoluna gitti.

“ÇÖZÜM YASASI”NIN ONAYLANMASI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, terörü sona erdirmek amacıyla çıkartılan yasayı onaylaması, siyaset gündeminde sıklıkla yer aldı. Toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesini sağlamayı öngören yasanın “silahı bırakan örgüt üyelerinin eve dönüşlerini ve sosyal yaşama katılım ve uyumununun temini için gerekli tedbirlerin alınması” ile ilgili olan maddesi, çözüm sürecine ilişkin olarak gündemde en çok yer alan konular arasındaydı.

ESKİ 4 BAKAN HAKKINDA SORUŞTURMA

Ekonomi eski Bakanı Zafer Çağlayan, AB eski Bakanı Egemen Bağış, İçişleri eski Bakanı Muammer Güler ile Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında kurulan Soruşturma Komisyonu üyelerinin, TMBB Genel Kurulu’nda gerçekleştirilen kura ile belirlenmesi, Temmuz ayında siyaset gündemini meşgul etti. AK Parti’den 9, CHP’den 4, MHP ve HDP’den 1’er milletvekili komisyonda yer alırken, AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü Komisyon Başkanı oldu.

İSRAİL’E TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik başlattığı askeri operasyona yoğun tepki gösterirken, operasyonun durdurulmasına yönelik çağrı yaptı ve Birleşmiş Milletler’in devreye girmesini istedi. Ayrıca Başbakan Erdoğan’ın İsrail’e yönelik eleştirileri ve TBMM Genel Kurulu’nda, AKP, CHP MHP ve HDP’nin ortak hazırladığı İsrail’in kara harekatının kınanmasına ilişkin bir bildirinin yayınlanması, konuyu siyasetin gündeminde tuttu.

SİYASET GÜNDEMİ

TEMMUZ AYINDA EN ÇOK KONUŞULAN SİYASİ PARTİLER

No

Siyasi Partiler

Toplam haber adedi

Yazılı basın

TV

Online medya

1

AK Parti Adalet ve Kalkınma Partisi

207.705

35.560

9.609

162.536

2

CHP Cumhuriyet Halk Partisi

155.779

24.406

10.929

120.444

3

MHP Milliyetçi Hareket Partisi

92.969

14.026

8.518

70.425

4

HDP Halkların Demokratik Partisi

48.468

5.677

4.914

37.877

5

BDP Barış Ve Demokrasi Partisi

13.793

1.985

202

11.606

Veriler, MTM Medya Takip Merkezi’nin Temmuz 2014’de 4 bini aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve 10 bini aşkın internet medyasında yaptığı haber takibi sonuçlarından derlenmiştir.

Medya Takip Merkezi’nin aynı araştırmasına göre; Temmuz ayında en çok haberi yapılan siyasi parti, 207 bini aşkın haberle AK Parti oldu. AKP’yi,155 bini aşkın habere konu edilen CHP ve 92 bin üzeri haberle gündeme gelen MHP takip etti.

TEMMUZ AYINDA EN ÇOK KONUŞULAN SİYASİ İSİMLER

No

Siyasi İsimler

Toplam haber adedi

Yazılı basın

TV

Online medya

1

Recep Tayyip Erdoğan

225.201

30.410

18.135

176.656

2

Ekmeleddin İhsanoğlu

95.270

12.364

10.046

72.860

3

Selahattin Demirtaş

33.978

3.795

4.418

25.765

4

Kemal Kılıçdaroğlu

32.856

4.022

2.875

25.959

5

Abdullah Gül

31.344

4.070

3.292

23.982

Veriler, MTM Medya Takip Merkezi’nin Temmuz 2014’de 4 bini aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve 10 bini aşkın internet medyasında yaptığı haber takibi sonuçlarından derlenmiştir.

MTM’nin raporuna göre; ayın en çok haber olan siyasi ismi Başbakan ve Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan oldu. 225 bini aşkın habere konu edilen Erdoğan, düzenlemiş olduğu iftar yemeği ve vizyon toplantısıyla gündeme geldi. İşadamları, spor ve sanat dünyasından isimlerin de aralarında bulunduğu yaklaşık 4.500 kişinin Erdoğan’ın seçim bildirgesini duyurduğu toplantıya katılması, medya dünyasında geniş yankı uyandırdı.

Aynı rapora göre; ayın en çok konuşulan bir diğer siyasi ismi, Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu oldu. Logosu, seçim sloganı ve tanıtımına yönelik yaptığı çeşitli toplantılarla adından sıkça söz ettiren İhsanoğlu¸ malvarlığını açıklamasıyla da haberlere konu edildi. Diğer Cumhurbaşkanı adaylarının bağış hesaplarına 1000’er lira para yatırmasıyla da gündeme gelen Ekmeleddin İhsanoğlu, 95 bin üzeri haberle araştırmanın ikinci sırasında yer aldı.

MTM’NİN VERİLERİNE GÖRE AYIN DİKKAT ÇEKEN DİĞER GELİŞMELERİ:

-​ CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından “Büyük Uzlaşma” olarak tanıtılan Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili olarak Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli “ortak deklarasyon” imzaladı. Deklarasyonda DSP Genel Başkanı Masum Türkeli. BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş ve DP Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın da imzaları bulunuyor.

-​ Cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan, Selahattin Demirtaş ve İhsanoğlu malvarlıklarını YSK’ya bildirdi.

-​ TBMM İçişleri Komisyonu, 6 maddelik Çözüm Süreci Yasa Tasarısı’nı kabul etti.

-​ CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Başbakanlık görevinin sona erdiği ve görevden çekilmiş sayılması gerektiği” iddiasıyla YSK’ya başvurdu.

-​ Barış ve Demoktasi Partisi (BDP) 3. Olağan hazırlık kongresi kapsamında Diyarbakır il başkanlığında düzenlenen basın toplantısında, partinin yeni dönemde kullanacağı isim konusunda uzlaşmaya varıldığını açıkladı. Partinin ismi “Bölgelerin Demokrasi Partisi” olacak.

-​ Türkiye’nin 80. partisi olarak Merkez Partisi kuruldu.

-​ Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre; Gül, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Birleşmiş Milletler Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi Birimi (BM Kadın) Arasında BM Kadın Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisinin İstanbul’da Kurulmasına İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun”, “Vatansız Kişilerin Statüsüne İlişkin Sözleşmeye Katılmamızın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun” ve “Araştırma Altyapılarının Desteklenmesine Dair Kanun”u onaylayarak, yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.

-​ YSK, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adaylığı nedeniyle görevinden istifa etmesi gerektiği yönündeki talepleri oybirliğiyle reddetti.

-​ HDP Eş Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, TRT’nin yayınlarında kendisine ve diğer aday Ekmeleddin İhsanoğlu’na daha az yer verilmesi nedeniyle sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu ve tazminat davası açtı.

-​ Gazze katliamına tepki olarak 3 gün yas ilan edildi.

-​ Aralarında 17 Aralık operasyonunu başlatan amirlerinde olduğu 115 polis hakkında soruşturma kararı alındı.

-​ Emniyette ‘paralel yapı’ operasyonu kapsamında gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen 92 şüpheliden 9’u, savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı.

-​ AK Parti Kurucusu ve eski Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, partisinden istifa etti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz