Son Dakika
23 Eylül 2018 Pazar

Sivas Katliamını Anılıyor…

07 Temmuz 2011 Perşembe, 09:38
Sivas Katliamını Anılıyor…

Serinyol Pir Sultan Abdal Dayanışma Derneği Sivas şehitlerini Andı. 2 Temmuz 1993’te yakılarak katledilen 33 aydın, sanatçı, şair, yazar Serinyol Pirsad binasında düzenlenen anma etkinliği ile anıldı. Anma, 2 Temmuz 2011 Cumartesi günü saat 19.30’da dernek binası önünde yapıldı. 
 
Etkinlikte, Sivas katliamında yitirilen bütün sanatçı, aydın ve şairlerin fotoğrafları da yer aldı.
 
Sivas şehitleri adına bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan anma etkinliğinin ardından basın açıklaması yapıldı.  Pirsad adına çiğdem özdemir’in yaptığı açıklamada; “2 Temmuz Sivas Madımak’ta yobazlar tarafından hunharca katledilen 33 aydın ve sanatçıyı unutmadık, unutturmayacağız. Onlar bizim sol yanımızdır, yarınımızdır. 
 
 
 
Sivas Katliamının üzerinden tam 18 yıl geçti. Fakat gerçek failleri nedense yakalanmadı! Bu insanlık dışı katliamı kimlerin yaptığını elbette hepimiz biliyoruz. Gazi’de, Malatya Zirve Yayınevi’nde ve Hrant Dink’in katliamında yine bunlar vardı.
 
 
 
Daha eskilere gidersek, çorum, Maraş katliamlarında da vardı.  Faili meçhul cinayetlerde yine bunlar…  Oğulları kaybedilmiş anaların beddualarında, mezarları dahi olmayan, bulunamayan ölümlerin ardında yine bunların kirli adı saklıdır. Tarih bunları asla affetmeyecektir!
 
 
 
 
Bunlar, bu ülkenin demokratikleşmesini, aydınlanmasını, halkların barış içerisinde, bir arada kardeşçesine yaşamasını istemeyenlerdir. Bunlar, insanlığın gelişmesinin önünde bir engel olarak daima nöbet halinde olanlardır. Bunlar, şairin deyimiyle ‘ekmeğimize ve namusumuza göz koyanlardır.’ Bu katilleri asla affetmeyeceğiz. Sivas olmak üzere çorum, Maraş, Gazi, Malatya Zirve Yayın evi katliamı, Hrant Dink cinayetini bilince çıkarıp katliamlara, katillere hep birlikte, “dur!” diyeceğiz. “artık yeter diyeceğiz.
 
 
 
Sivas’ta yitirdiğimiz 33 gülü, 33 yüreği, 33 fidanı, 33 aydın ve sanatçımızı bir kez daha saygıyla anıyoruz.  Onları unutmadık, UNUTTURMAYACAğIZ!”  dedi.Açıklamanın ardından katliamda yitirilen Behcet Aysan ve Metin Altıok’un şiirleri Duygu Erol tarafından okundu. Yaklaşık bir saat süren anma Ali Cevent’in söylediği türkülerle sona erdi. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz