Son Dakika
15 Ağustos 2018 Çarşamba

Sivas için “Tahrik” dedi

02 Temmuz 2014 Çarşamba, 15:08

Sivas katliamının yıldönümünde ‘Alevi Hamlesi’ yapmak için Hacıbektaş’a giden,  İhsanoğlu’nun burada yaptığı açıklamada Sivas katliamının nedeni için “21 sene önce 30’a yakın insanımız kurban edildi. Bunun nedeni kara taassup ve tahriktir” demesi dikkat çekti.

Bilindiği üzere Sivas Katliamı’nın gerçekleştiği günlerde sağ basın Aziz Nesin’in konuşmalarıyla halkı tahrik ettiğini iddia etmişti. 

İhsanoğlu’nun da aynı ‘tahrik’ ifadesini kullanması kafalarda soru işaretleri yarattı.

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Sivas katliamının yıl dönümünde Hacıbektaş’ı ziyaret etti.

CHP ve MHP’nin cumhurbaşkanı adayı olan ve muhafazakâr geçmişine Alevilerin nasıl yaklaşacağı merak edilen Ekmeleddin İhsanoğlu, 2 Temmuz Sivas katliamının yıldönümünde Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesini ziyaret etti. Buraya gelişinde belediye başkanı ve kaymakam tarafından karşılan İhsanoğlu meydanda toplananlara kısa bir konuşma yaptı.

İhsanoğlu, “Hacıbektaş önünde saygıyla eğiliyorum” dedi ve şunları söyledi;
“Türkiye’de demokrasi mücadelesi yeniden başlıyor. Bu, artık halkın yeniden ‘yeter söz milletin’ kavgasıdır. Bunun adı çelebice mücadeledir.”
Madımak Oteli’ni müze yapma sözü
İhsanoğlu, 2 Temmuz Sivas katliamıyla ilgili olarak da konuştu; seçildiği takdirde, Madımak Oteli’nin müze yapılması için girişimde bulunacağını belirtti:
“Bugün güzelliklerle dolu tarihimizin karanlık günlerinden birinin yıldönümü. 21 sene önce 30’a yakın insanımız kurban edildi. Bunun nedeni kara taassup ve tahriktir. Bütün canlar bizimdir.
Bu kaybolan canların hesabı verilmiyor. 21 sene geçti herkesin yanına kâr kalıyor. Ben bunu yapanları telin ediyorum. Ölenlere de Allah’tan rahmet diliyorum. Bu otel bir ibret müzesi olmalı, Ben seçildiğim zaman takip edeceğim.”

“İbret alınacak faciada kaybettiğimiz canlarımız”
İhsanoğlu, Sivas katliamı ile ilgili bir de yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Üzerinde yaşadığımız bu topraklar medeniyet ve hoşgörünün menşeidir” denildi ve şu ifadelere yer verildi;
“Bundan tam 21 yıl önce bugün, tek arzuları birlik ve beraberlik mesajı vermek olan canlarımızın katledilmesinin yüreğimizde yarattığı acı ilk günkü tazeliğini korurken, bir daha asla böyle acıların yaşanmaması adına tüm gayretimle çalışacağımı belirtmek isterim. Bu facianın vuku bulduğu otelin bir ibret müzesi haline getirilerek gelecek nesillere huzur içerisinde birlikte yaşamanın yol göstericisi olarak tesis edilmesini arzu ederim. İbret alınacak bu faciada kaybettiğimiz canlarımızın her birini saygı ve rahmetle anıyorum.” (Kaynak. Al Jazeera)

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz