Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Sit Alanı Tehlikede…

11 Kasım 2013 Pazartesi, 10:35
Sit Alanı Tehlikede…

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Hatay şubesi Yönetim Kurul Başkanı Abdullah öğünç, ilimizde bulunan önemli bir doğal zenginliğe ve karşı karşıya olduğu tehlikeye dikkat çekti. öğünç açıklamasında şu görüşlerle yer verdi:

 

“Doğu Afrika’da Mozambik kanalından başlayıp kuzeye doğru Kahramanmaraş’a kadar devam eden ‘Rift Vadisi’, Afrika’dan başlayıp kuzeyde Avrupa ve Asya’ya doğru olan kıtalar arası kuşların göç yolunu oluşturmaktadır. Bu göç yolu üzerinde kuşların konakladığı ve dinlendiği önemli birer istasyon görevini yerine getiren sulak alanlardan ülkemiz sınırları içinde yer alan Amik, Emen ve Gâvur Gölü Bataklıkları ile Suriye sınırları içerisinde yer alan Gharb Bataklığı bugün tamamen kurutulmuştur. Gölbaşı Gölü, kurutulan Amik Gölü’nün 20 km kuzeyinde, Amik gölünün var olduğu dönemde gölü besleyen tatlı su kaynaklarının çıktığı yer olma özelliğindedir. Bugünkü hali ile 79 ha göl ve 462 ha bataklıktan oluşmaktadır. Gölde 174 kuş türünün barındığı kayıtlara geçmiştir.

 

Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca 1993 yılında Doğal Sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Günümüzde değişen yasalar ve kurumlar arası görev değişikliği nedeniyle sorunların çözümüne yönelik ilgilenecek bir muhatap kurum bulunamadığından göl ve bünyesindeki biyolojik çeşitlilik yok olma noktasına gelmiştir. Tespit edile sorunların çözümü amaçlı yapılan ziyaretlerde gölün ‘Doğal Sit Alanı’ olmasından dolayı mevcut sorunların giderilmesi yönünde Orman Su ışleri şube Müdürlüğü konunun muhatabı olarak çevre ve şehircilik ıl Müdürlüğü’nü gösterirken, çevre ve şehircilik ıl Müdürlüğü de alanın sulak alan olmasından dolayı konunun muhatabı olarak Orman ve Su ışleri şube Müdürlüğü’nü işaret etmektedir. Ortaya çıkan bu yetki kargaşasına bir an önce çözüm bulunması gerekmektedir.

 

Gölün bir an önce sulak alan ilanı yapılarak yönetim planı oluşturulup arazi durumuna göre rehabilite edilmesi elzemdir. Aksi halde 20. yüzyılın en büyük ekolojik felaketlerinden birine konu olan ardından ağıtlar yaktığımız Amik Gölü ile aynı kaderi paylaşacak ve ortadan kalkacaktır. Gölbaşı sulak alan ekosistemi canlandırıldığında, Amik Gölü kurutulmadan önceki kuş çeşitliliğine yakın bir çeşitlik elde edileceği umulmaktadır”.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz