Son Dakika
22 Temmuz 2018 Pazar

Sınırlarımız Güvenli Mi?

25 Haziran 2012 Pazartesi, 18:54
Sınırlarımız Güvenli Mi?

CHP Hatay Milletvekili Av. Mevlüt Dudu, Hatay sınır güvenliğinde yaşanan zaafları TBMM’ye taşıdı.
 
 
 
Haber Merkezi
 
 
 
Hatay’da meydana gelen terör olaylarının ve sınırlara yakın bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın şikâyetlerinin dikkate değer şekilde arttığını yazılı soru önergesinde belirten CHP Hatay Milletvekili Av. Mevlüt Dudu, ıçişleri Bakanı ıdris Naim şahin’e sınır güvenliği konusunda nelerin yapıldığını sordu.
 
 
 
Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Mevlüt Dudu “Hatay’da son aylarda meydana gelen terör olaylarındaki artış sınırlarımızın yeterince korunamadığının açık göstergesidir. 
 
 
 
Diğer yandan sınıra yakın bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın mal ve can güvenliği konusundaki şikâyetlerindeki artış da dikkat çekmektedir. şahsıma gelen bilgilere göre sınır güvenliği için eskiden beri var olan “Sınır Nöbeti” uygulaması son aylarda kaldırılmış. Bu durum hem devletimizin hem de vatandaşlarımızın güvenliği için büyük bir zaaftır. Suriye’deki kaos özellikle Hatay’da yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği tehlikeye atmaktadır.
 
 
 
Sınırlarımızın daha iyi korunması için ıçişleri Bakanımızı göreve çağırıyorum.” Dedi.
 
 
 
CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu’nun, ıçişleri Bakanı ıdris Naim şahin tarafından yazılı oarak cevaplanması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde şu ifadeler yer aldı;
 
 
 
Geçtiğimiz günlerde sınır illerimizde yaşanan terör olaylarının ardından ülkemiz yine yasa boğulmuş ve herkes şehitlerimiz için gözyaşı dökmüştür. 
 
 
 
Vatanımızı korumak için canlarını veren erlerimiz, yüce görevlerini yerine getirmişler ve görevi diğer arkadaşlarına devretmişlerdir.
 
 
 
Hatay ilimizde; yaşanan terör olayları dışında, Suriye ile olan sınırımız nedeniyle, Suriye’de yaşanan olaylar, bölgede ayrı bir sıkıntı yaratmaktadır. 
 
 
 
Seçim bölgemde yaptığım çalışmalar sırasında; bölge halkının tedirgin hali ve bunun sebebi olarak da;  bir süredir sınır nöbetlerinin tutulmadığı, bu yüzden de, can ve mal güvenliği konusunda sıkıntılar yaşandığı yönünde duyumlar aldım. 
 
 
 
Bu sebeple;
 
 
 
1-Sınır illerinde terör olaylarından sonra, ya da başka bir sebepten dolayı sınır nöbetinin kaldırılmasıyla ilgili bir çalışmanız mevcut mudur?
 
 
 
2-Eğer varsa bu çalışmanın sebepleri nelerdir?
 
 
 
3-özellikle Hatay bölgesinde, Suriye’de yaşanan olaylar nedeniyle, ülkemize giriş yapanlar yanında, bölgedeki kargaşa durum nedeniyle, sınır köylerinde yaşayan halkımızın can ve mal güvenliğinin korunmasına yönelik olarak yapılan çalışmalarınız mevcut mudur? Varsa bu çalışmalar nelerdir?
 
 
 
4-Bölge halkının “sınır nöbeti kaldırılmış” söylemlerinden hareketle; bölgedeki durumun saptanması, yaşadıkları mağduriyetlerin tespiti ve mağduriyetlerin giderilmesine yönelik olarak acilen neler yapmayı planlıyorsunuz?

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz