Son Dakika
16 Temmuz 2018 Pazartesi

Sınırda Bayram Halayı…

23 Eylül 2009 Çarşamba, 21:47
Sınırda Bayram Halayı…

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Suriye ve Türkiye arasındaki vize uygulamasının kaldırılmasıyla ilişkilerin yeni bir boyut kazanacağını belirtti.
Lekesiz, Cilvegözü Sınır Kapısı’nda düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, sınır ötesi bayramlaşma uygulaması kapsamında Suriye’den bu yıl 34 bin kişinin geleceğini söyledi. Tarihi ve kültürel bağlar bulunan Suriye ile bayramlarda bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Lekesiz, şöyle devam etti:
”Komşu ülke Suriye ile samimi ilişkilerimiz her geçen gün gelişiyor. Türkiye ve Suriye arasındaki vize uygulamasının kaldırılmasıyla ilişkilerimiz yeni bir boyut kazanacak. Bu kapsamda başta ticaret ve turizm olmak üzere her alanda kazanımlar elde edeceğiz. Vize uygulamasının kaldırılması bizleri çok mutlu etti.”
Suriye’nin ıdlip Valisi Halid Al Ahmed de iki ülke arasındaki ilişkilerin iyi olmasından memnuniyet duyduklarını kaydetti.Türkiye ve Suriye arasındaki dostluğun tarihi bağlardan geldiğini vurgulayan Ahmed, ”Türkiye için Suriye, Ortadoğu’ya açılan bir kapı durumunda. Suriye için ise Türkiye Avrupa’ya açılan bir kapıdır. O yüzden ilişkilerimizin sürekli devam etmesi gerekiyor” diye konuştu.
Konuşmaların ardından halk oyunları ekibi gösteri sundu. ıki ülke yetkilileri halay çekerek Ramazan Bayramını kutladı.
Türkiye-Suriye sınırında iki ülke yetkilileri birlikte halay çekerek dostluk mesajları verdi… Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Ak Parti Hatay Milletvekili Fevzi şanverdi, Hatay Garnizon Komutanı Kıdemli Alb. Recep Orhan Bakırcı, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay ıl Emniyet Müdürü Sezai Kalyoncu, Hatay ıl Jandarma Komutanı Albay Vedat çolak, Hatay Milli Eğitim Müdürü şenol Genç ile Suriye’ nin ıdlip Valisi Halid El Ahmet ve diğer Suriyeli yetkililer bayramın ikinci günü iki ülke sınırındaki bayramlaşmada halkoyunları ekibi gösterilerinin ardından birlikte el ele tutuşarak halay çekti , dostluk mesajları verdi. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz