Şimdi, birlikte yürüme zamanı…

06 Nisan 2015 Pazartesi, 10:02

Antakya’da önemli bir sivil toplum kuruluşunun başkanı olan Dr. Nebil Seyfittin, yaklaşan 7 Haziran Seçimleri öncesinde sandık kurullarında görev almak suretiyle sandık güvenliğine katkıda bulunmak isteyenlerin üye olabileceklerini hatırlattı.

Dişhekimi Nebil Seyfittin’in bu konudaki mesajı şöyle:

“2015 Haziran seçimlerine çok az bir zaman kaldı. Her seçim siyasi partiler için önemli. Ama bu seçim kimin iktidar olacağının ötesinde nasıl bir sistemde ve sosyal ortamda yaşayacağımızın tercih edilmesi açısından önemli olacaktır.

Bu anlamda seçime katılımın yüksek olmasının yanı sıra verdiğimiz oyun tercih ettiğimiz partiye yazılması yani sandıkta şaibelerin olmaması da çok önemli arz etmektedir.

Bu anlamda seçim sandık kurullarında görev almaya ve  müşahit olmaya yönelik başlattığımız sivil girişime destek olmanızı, dostlarınızı da davet etmenizi talep ediyoruz.

Sandık kurulunda görev almak sadece siyasi partilere tanınan bir hak. Bu nedenle görev alma talebinizi AKP dışındaki partilere iletme olanağımız olacak. Size gönderdiğimiz formu sandik@guvenlisecim.org adresine veya bana gönderirseniz gereği yapılacak.

Sizden istediğimiz, oyunuza sahip çıkmanız, bunun için de 7 Haziran gününüzü geleceğimize ayırmanız.

Oylarımıza, sandığımıza, demokrasimize ve geleceğimize sahip çıkmak, seçme hakkının korunması ve adil bir seçimin gerçekleşebilmesi için seçme ve seçilme hakkının sahiplerince yapılması gereken çalışmaların tespiti ve değerlendirilmesidir. Bu değerlendirmelere bağlı olarak; İnsan hakları ilkelerine ve demokrasinin gereklerine uygun dürüst bir seçim için, sanat ve bilim emekçilerinin, aydınların, sivil toplum örgütlerinin, meslek kuruluşlarının, tüm gönüllülerin ve siyasi partilerin katkılarıyla seçimin saydam ve güvenilir olarak yürütülmesinin önünü açmak, bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Demokrasimiz ve parlamenter rejimimizin devamlılığı için Haziran 2015 seçimleri sizlerin de takdir edeceği gibi son derece kritik bir öneme sahiptir. Girişimimizin etkili olması ve sonuç alabilmesi için, çalışmalarımızı YSK’nın takvim ve kararlarına uygun bir şekilde sürdürmek, pratiğimizin önemli bir aşamasını oluşturmaktadır. Bu nedenle, YSK’nın açıkladığı takvime göre,  sandık başkanlarının kura çekimi ile belirlenmesi için listelerin son teslim tarihi 14 Nisan 2015’dir. Kurada başkan seçilemeyen isimler doğrudan sandık kurulu üyeliği içinde yer alabileceklerdir. Yasa gereği; sandık başkanlığı için başvuru yapabilecek partiler, son yapılan genel seçimlerde ilçelerde ilk dört sırayı alan partiler arasından belirlenecektir.

Biz, sivil toplum örgütleri ve meslek kuruluşları mensupları olarak, seçimlerin denetim ve gözetiminde en önemli hususların başında, sandık başkanlığının ve sandık kurulu üyeliğinin geldiğinin bilinciyle, siyasi partilerin listelerine destek olmak için 7 Nisan 2015 tarihine kadar organize olmak için adım atmış bulunuyoruz.Sandık başkanlıkları için görev alacak isimlerin saptanması ve görev almalarının sağlanması için çalışma yapılması ve ivedi olarak sandik@guvenlisecim.org adresine iletilmesi gerekiyor. ŞİMDİ HEP BİRLİKTE YÜRÜMENİN TAM ZAMANIDIR DİYORUZ.”

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz