Son Dakika
24 Ocak 2018 Çarşamba

şiddeti Durdurun…

11 Nisan 2012 Çarşamba, 15:33
şiddeti Durdurun…

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türkiye olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye’ye sığınan Suriyelilere her türlü desteği vermeye devam edeceklerini söyledi. Atalay, Hatay Havalanı’nda BM ve Arap Birliği özel Temsilcisi Kofi Annan ile düzenlediği basın toplantısında, Hatay’daki temaslarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
 
 

 

Beşir Atalay, BM özel Temsilcisi Kofi Annan’nın bugün kentteki temaslarını anımsatarak, “Suriyelilerin kaldığı çadırkentleri ve konteyner kentleri ziyaret etti. Ayrı ayrı kampları ziyaret ettik ve Sayın Annan, helikopterle Kilis konteyner kentini görmüş oldu. Ben Reyhanlı’da, Sayın Annan da Yayladağı’nda çadırkkentte incelemelerde bulundu. Orada kalanları dinleme imkânı oldu” dedi.
 
 

 

“Durum Kritik Bir Hal Almaktadır”
 

 

Kendisinin bugün özellikle son birkaç gün içerisinde Suriye’den gelen grubu dinlediğini belirten Atalay, şunları kaydetti: “Sayın Annan da Yayladağı’nda kalan Suriyelileri dinlemiş oldu. Akrabalarını, evlerini ülkelerinde bırakarak Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan Suriyelilerin kaderlerini paylaştık. Türkiye olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kendilerine her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Bizim tespitlerimiz Suriye’de durum giderek kritik bir hal almaktadır.
 
 

 

ülkemize sığınan Suriye vatandaşlarının Türkiye’nin sağlık güvencesi altında olduğunu vurgulayan Atalay, “Bu olayların yinelenmesi halinde Türkiye gerekli tedbirleri uygulayacaktır. Bugünkü çadırkent ziyaretlerinde de bu bölgemizdeki hareketliliği daha net şekilde görme imkanı oldu. Bu özellikle Sayın Annan için oldukça faydalı oldu. Suriye politikası Suriye konusundaki endişelerini de bugünkü bu ziyarette ve bu uzun sınırımızdaki gelişmeleri gördükten sonra daha iyi anlayacaklarına inanıyoruz” diye konuştu.
 
 

 

şiddeti Durdurun çağrısında Bulundu
 
BM ve Arap Birliği özel Temsilcisi Kofi Annan, Türkiye’ye sığınanların sayısındaki ani artışı hiç kimsenin hiçbir şeyle açıklayamayacağını söyleyerek, gerek Suriye yönetimi gerekse muhalefete şiddeti durdurma çağrısı yaptı.
 
Kofi Annan, yeniden Türkiye’de olmanın çok güzel olduğunu söyleyerek, ziyaretini sağladığı ve temaslarını kolaylaştırdığı için Türk hükümetine teşekkür etti. Annan, Türk hükümetine gösterdiği dayanışma ve Suriyeli sığınmacılara yaptığı cömert yardımlar nedeniyle de teşekkür ederek, ”çok sayıda mülteci kampı gördüm ama burası en iyilerinden birisiydi” diye konuştu.

 

 “Henüz Barıştan Uzağız”
 

 

Sığınmacıların aileleri ile de bir araya gelme şansı bulduğunu belirten Annan, ”Umarım ki bu insanlar çok uzun süre burada kalmazlar, durum düzelir evlerine geri dönebilirler ama bizleri nelerin beklediğini şu anda bilemiyoruz. Umarım ki cesaret ve sabırla yapmış olduğumuz bütün bu çalışmalar en kısa zamanda meyvesini verir” diye konuştu.
 
 
Annan, herkesin barış için çalışmakta olduğunu söyleyerek, “Ama henüz o noktadan uzaktayız” dedi. Türk hükümetinin çalışmalarının kendilerini memnun ettiğini ifade eden Annan, son dönemde Suriye’den Türkiye’ye gelenlerin sayısında büyük artış olduğunu ve bunun kaygı verici bir durum olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti:

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz