Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

“Sessiz Sedasız Başlandı”

31 Ağustos 2012 Cuma, 10:07
“Sessiz Sedasız Başlandı”

NATO, beş yıl aradan sonra uydu sistemli 2. radar üssünü Keldağ’da Türkiye-Suriye sınırının sıfır noktasında kuruyor. 
 
 
 
Haber Merkezi
 
 
 
NATO tarafından Türkiye-Suriye sınırının sıfır noktasında kurulduğu iddia edilen radar üssünün ABD askerleri tarafından kullanılacağı Suriye, ıran, Irak ve Ortadoğu’yu izleme dinleme görevlerini gerçekleştireceği iddia ediliyor
 
 
 
Yayladağı ilçesinde Türkiye Suriye sınırının sıfır noktasında bulunan Cebel-i Akra (KELDAğ) zirvesinde yapımına başlanan uydu sistemli radar üssü’nün Nato tarafından yapıldığı ve ABD tarafından aktif olarak kullanılacağı iddia ediliyor. 
 
 
 
2006 Yılında Amanos dağlarında yine NATO tarafından Kisecik mevkiinde kurulan uydu sistemli radar üssü tam kapasite ile çalışmaya devam ederken bu kez sınırın sıfır noktasına ikinci bir radar üssü kurulmasının kararı alınarak, yapımına başlandı.
 
 
 
Bütün Bölgeye Hakim
 
 
 
Yüksekliği 1740 metre olan ve yerel halk tarafından Cebel-i Akra olarak bilinen Akdeniz’in güneydoğu köşesinde hemen deniz kıyısından yükselen Keldağ’ın, Hatay hava koridorunun sıfır noktasında olması, ıskenderun körfezi ve Domuz burnu’na hakim yapısı, başta Suriye ve Kıbrıs olmak üzere Ortadoğu ülkelerini kuş bakışı çok net görebilmesi onu stratejik bir konuma sahip kılıyor.
 
 
 
Tarihi eserlerinde bulunduğu Keldağ’a çıkmak dağ’ın eteklerinde bulunan Teknecik Jandarma Karakolu’ndan alınan izne tabi. 1740 Metre yükseklikteki dağın zirvesinden havanın net olduğu zamanlarda Kıbrıs’ın ışıkları çıplak gözle dahi görülebiliyor. 
 
 
 
Tansiyon Yükselecek Gibi 
 
 
 
Bir ay önce zirveye gidecek yolun yapımı ile çalışmalarına start verilen radar üssünün bir yıl gibi kısa bir sürede bitirilmesi hedefleniyor. 
 
 
 
2005-2006 yıllarında yine Hatay Kisecik köyü mevkiine Nato tarafından yaptırılan uydu sistemli radar üssü o dönemde Amerikan radar üssü olarak gündeme gelmişti. ıskenderun Amanos dağlarındaki radar üssünün kapatılarak Kiseciğe taşınmasının ardından atıl durumda kalan radar üssüne ait binalar PKK’nın Suriye Türkiye geçişi sırasında konaklama merkezi olarak kullanılırken, 5 yıl sonra tamda Ortadoğu’da tansiyonun yükseldiği bir dönemde ikinci bir radar üssünün çalışmalarına başlanması dikkat çekiyor.
 
 
 
Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın Türkiye sınırına radar üssü kuruyor haberinin ortaya çıkması endişe ile karşılanırken, sonrasında Keldağ’a Nato tarafından radar üssü kurulmasına başlanması ile bölgedeki tansiyonun giderek artmasına neden olacak gibi görünüyor.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz