Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Sertel’ den ajansa tepki…

08 Ocak 2013 Salı, 09:24
Sertel’ den ajansa tepki…

Anadolu Ajansı’nın yalan haberine TGF isyanı! Genel Başkan Atilla Sertel, Anadolu Ajansı’ndan doğrulatılmadan yayımlanan ve bazı basın yayın organlarında yer alan yalan haberler nedeniyle yazılı açıklama yaptı:
 
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel,  geçtiğimiz hafta sonunda yapılan federasyonun olağanüstü toplantısında Anadolu Ajansı’nın yalan haber geçmesine sert tepki gösterdi.
 
Yaptığı yazılı açıklamasında, Devletin Ajansı’nın araştırmadan, haberi doğrulatmadan hızla servise koymasının çok anlamlı olduğunun altını çizen Genel Başkan Atilla Sertel,  ‘Ajans’ın haberde iki ayaklı davranılması ilkesini bir kez daha hiçe saydığını, asılsız suçlamaları yapanları muhatap aldığını, yalan, yanlış bir haberi servise koyduğunu söyledi. 
 
“Anadolu Ajansı’ nın en azından Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı olarak şahsımı aramaları ve bir olağanüstü seçimin sonucunu vermeleri gerekirken kongre kaçkınlarının suçlamalarını yayımlamaları çok manidardır.” şeklinde görüş bildiren Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel,  Devletin Ajansı’nın bu yanlı ve yandaş haberini kullanan gazetelere de bakınca kimlerin hangi örgütlenmenin içinde olduğu açıkça ortaya çıkmaktadır. AA’nın yayımladığı bu yalan haberi Yeni Akit, Yeni şafak, Yeni Asya ve Sabah Gazeteleri 6 Ocak tarihli sayılarında kullanmıştır’ tepkisinde bulundu.
 
Türkiye Gazeteciler Federasyonu genel kurulu ile ilgili gerçeklerin yazılmasını istediklerini kaydeden Atilla Sertel,  ‘Beklentimiz; asılsız açıklamaları doğrulatmadan yayımlayan Anadolu Ajansı başta olmak üzere bu gerçeklerin yazılmasıdır’ dedi. 
 
Kayyum oyunu bozuldu…
 
23 Eylül 2012 günü 274 delegeden 251’inin yani yüzde 94 katılımla Olağan Genel Kurulun gerçekleştirildiğini, Seçim öncesi ve esnasında her türlü baskıya, kavgaya, saldırıya rağmen 131 oy alarak seçimi kazandıklarına vurgu yapan Atilla Sertel, açıklamasını şöyle sürdürdü:
 ‘Seçim sonrasında Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve bize yakışır şekilde muhalif aday ile birlikte fotoğraf çektirip, salondan el ele kol kola ayrıldık. Ancak daha sonra aynı şahıs kimden ya da kimlerden talimat aldı bilinmez önce mahkemeye koşmuş ardından olağanüstü kongre için imzalar toplanmıştır.

Olağanüstü Kongre 5 Ocak’ta yapılmıştır. Amaçları kongreyi zamanında yaptırmamak ve federasyona mahkeme kararı ile kayyum ataması yaptırmak olan bu kişilerin oyunlarını cemiyet başkanlarımız ve delegelerimiz bozmuştur. 46 üye meslek örgütümüzden 160 delege seçime katılmıştır. 
 
Bazı arkadaşlarımız ise hasta olduğu, açık öğretim sınavlarına katılacağı için seçime gelememişlerdir. Muhalefete ait 5-10 cemiyet başkanı ise kongrenin yapıldığı otele çok yakın otelde toplanmış ve bir bildiri kaleme alarak, topladıkları imzanın arkasında duramamanın ezikliği içinde davranmışlardır. Hazırladıkları deklarasyonu da birçok ismin, cemiyetin izinlerini dahi almaya gerek duymadan altına imzalarını atarak kamuoyuna duyurmuşlardır.
ımza aşamasında bize “korkmayın seçime gelin” diye seslenenler 5 Ocak’ta yapılan olağanüstü genel kurulda salona dahi gelme gücünü kendilerinde bulamamışlardır’. 
 
Seçime sade 22 cemiyet katılmadı…
 
Anadolu Ajansı’nın haberinde, katılmayan cemiyet sayısını 50 gösterdiğini, oysaki katılmayanların sayısının 22 olduğunun dile getiren Atilla Sertel, açıklamasının sonunda şu görüşlere yer verdi:

“Deklarasyonda 40 üye meslek örgütünün imzası olduğu belirtilmiştir. Ancak Anadolu Ajansı bu sayıyı 50 olarak yazmış ve gazetelerde de 50 olarak yer almıştır. Türkiye Gazeteciler Federasyonu bugün için üye meslek örgütü sayısı 68’dir. 5 Ocak’ta Ankara’da yapılan Olağanüstü Genel Kurula ise 46 üye meslek örgütünün başkanı katılmıştır. Kongreye gelmeyen üye meslek örgütü sayısı ise 22’dir. 

Oysa yayımlanan deklarasyonda federasyonumuza üye 40 basın meslek örgütünün imzası olduğu belirtilerek olağanüstü genel kurula katılan bazı üye meslek örgütlerimiz de bildiriye imza atmış gibi yansıtılmıştır.  Sonucu sandık söyler. Olağanüstü genel kurulda da öyle olmuştur. 160 delegemizin oybirliğiyle genel başkanlığımdaki Türkiye Gazeteciler Federasyonunun mevcut yönetimine bir kez daha güvenoyu verilmiştir. 
 
Büyüyen, gelişen, basının sorunlarına yüreklice sahip çıkan, mal ve mülk sahibi olan federasyonumuz bugün daha da güçlüdür. 5 Ocak’ta üçüncü kez aldığımız güvenoyuyla projelerimize, mücadelemize kaldığımız yerden devam edeceğiz. Asıl olan kervanın yürümesidir. O nedenle dışarıdan gelen seslere itibar etmeyeceğiz. Türkiye Gazeteciler Federasyonu kervanı büyüyerek ve yücelerek yol almaktadır, alacaktır.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz