Son Dakika
23 Eylül 2018 Pazar

Semer Süs Eşyası Oldu

30 Eylül 2011 Cuma, 10:00
Semer Süs Eşyası Oldu

Teknolojideki gelişmenin binek hayvanlarına olan ihtiyacı azaltması üzerine işsiz kalan semerciler çareyi hediyelik olarak evleri süsleyen minyatür semerler üretmekte buldular. 
    
 Hatay’da Tarihi Uzun çarşı içerisinde bulunan ve ”Semerciler çarşı”sı olarak bilinen yerde dededen kalan mesleği yaklaşık 30 yıldan bu yana yapmaya çalışan Halil ıbrahim Sümer, yaptığı açıklamada, bir zamanların en hareketli çarşısında, bu mesleği yapan sadece üç kişinin kaldığını söyledi. 
    
 önceleri ”Semerciler çarşı”nda her adım başı bir semercinin bulunduğunu ve hepsinin önünde de müşterilerin beklediğini anlatan Sümer, teknolojik gelişmelerin binek hayvanlarını günlük yaşamdan çıkarmasıyla yıllardır bu işi yapan ustaların tek tek kepenk kapattığını kaydetti. 
     
ış yerine son yıllarda at ve eşeği için semer almak ya da tamir ettirmek için gelen müşterilerinin sayısının yok denecek kadar az olduğunu vurgulayan Sümer, şöyle devam etti: 
     
”Eskiden hemen hemen her gün en az 5 semer satar ya da tamir ederdim. Ancak bu güzel günler teknolojik gelişmelerle birlikte, yerini adeta siftahsız günlere bıraktı. Ayda bir ya da iki müşteri yeni bir semer almak ya da tamir yaptırmak için dükkanıma uğrar oldu. Bu satışlarla da evimi geçindirmek çok zor oluyordu. Dededen kalma iş yerimi kapatmamak ve mesleği bırakmamak adına ne yapabilirim? diye düşünmeye başladım. çareyi hediyelik eşya olarak minyatür semer üretmekte buldum. Artık gerçek semere ihtiyaç kalmadığı için süs eşyası olarak hediyelik semer yapıyorum. 
    
 Normal semerlere göre el işçiliği çok fazla olan minyatür semerlere bazen bir günümü harcıyorum. Normal semerlerde kullandığımızı keçe, kamış gibi malzemelerin aynısını hediyeliklerde de kullandım. Hediyelik semerlerin satışına başlayınca iş yerimde sinek avladığım günler geride kaldı. Dükkanımın önünden geçen herkes bu semerleri sormaya başladı. Hediyelik eşya olarak ilgi gören bu küçük semerler gençlere de ilginç geliyor ve satın alıyorlar.” 
    
 Yaklaşık 30 TL’ye satışa sunduğu hediyelik semerlerin büyük bir beceri ve el emeği istediğini vurgulayan Sümer, satışlardan gayet memnun olduğunu, yaptığı dönüşümle işlerinin hareketlendiğini kaydetti. 
     
Minyatür küçük semerleri satışını yapmanın yanında Hatay Valiliği tarafından ıstanbul ve Ankara’da düzenlenen ”Hatay Günleri” etkinliklerinde de sergilediğini belirten Sümer, ”Binek hayvanlarının yerini otomobillerin almasıyla birçok kişi semerlerin ne işe yaradığını bilmiyor. Ancak yaptığımız bu küçük semerler sayesinde, anne babalar çocuklarına bunları alarak hem işlevini hem de bir dönem ne kadar önemli olduğunu anlatıyor. Bu sayede hem biz ayakta kalıyoruz hem de semer hediyelik eşya olarak varlığını sürdürüyor” diye konuştu. 
     
  
çOCUKLARA OYUNCAK BEşıK 
     
  
Hediyelik semerlerin yanı sıra iş yerindeki ürünleri çeşitlendirme adına çocuklara oyuncak olarak küçük beşik de yapmaya başladığını ifade eden Sümer, bunların tanesini de büyüklüğüne göre 5 ile 10 TL’den sattığını söyledi. 
     
 
Sümer, tahtadan yaptığı beşiklere çocukların büyük ilgi gösterdiğini belirterek, ”ışyerimi ölene kadar kapatmayı istemiyorum ve semerciliği başkalarına öğretmek için gayret gösteriyorum. Valilik beni semercilik alanında kentin yerel sanatçısı olarak kabul etti, bu konuda bir belge de aldım” dedi. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz