Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Selim Kamacı:Korkulan Oldu…

25 Ekim 2013 Cuma, 10:59
Selim Kamacı:Korkulan Oldu…

Hatay’ın Samandağ ilçesi Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı, Cilvegözü sınır kapısının terörist canilerin eline geçmesiyle birlikte, ihracat sektöründe korkulanın balyoz gibi indiğini öne sürdü.
 
Yaptığı yazılı açıklamasında, Suriye de yaşatılan ve bütün bölgeye olumsuz yansıyan savaştan kaynaklı Yakındoğu, Ortadoğu ve Afrika’ya açılan ticari ehemmiyete sahip kara hudut kapısı olan Cilvegözü kapısının Türkiye’nin dostları olarak kabul ettirilmek istenen terörist canilerin eline geçtiği ve kapandığı andan sonraki süreç başta Hatay olmak üzere Türkiye saşının genelini dış ticarette olumsuz etkilediğini ve etkilemeğe devam ettiğinin altını çizen Selim kamacı, ‘Bu sebepten kaynaklı dolaylı olarak ülkemiz hanesine onlarca milyar dolar ekonomik kayıp tescil edilmiştir.
 
Dolayısı ile söz konusu olan kayıplar, müteselsil olarak üretim, işleme, nakliye, işçilik, ticaret, ihracat gibi iş kollarına yansımaları da vatandaşlarımıza mal olmuş ve olmaya devam ederek ekonomik ve sosyal krizleri beraberinde büyütmeye devam etmektedir’ iddiasında bulundu.
 
Alternatif olarak, Ro ro ve Irak üzerinden Ortadoğu pazarlarına mal sevkiyatından istenilen neticenin alınamadığı gibi sorunun daha da büyüdüğüne vurgu yapan Selim Kamacı, açıklamasını şöyle sürdürdü:
 
‘Zira; maliyet artışı ve zamanın verimli kullanılamayışından mütevellid tüccarımız zarar etmiş ancak Ro ro gemilerinin sahipleri bu uygulama üzerinden yüksek meblağlarda mali kazançlar elde etmişlerdir.
 
Cilvegözü sınır kapısının kapanmasından sonraki süreçte ekonomik sıkıntılar ile boğuşmak zorunda kalan ihracatçı firmalar, Rusya pazarlarına yönelerek bu ülkeye olan ihracatı arttırmak gayreti ile zararları hafifletme çabalarına girmişlerdir.
 
Bu çabalar neticesinde, Rusya’ya olan yaş meyve sebze ihracatımız %80 oranlarına kadar yükseltilmiştir.
 
Ancak; bu süreç çok fazla uzun sürdürülememiştir.
 
Zira; Suriye’ye siyasi yakınlığı ile bilinen Rusya ülkemizin bölgemizde ve özelde Suriye’ye yönelik uyguladığı politikalara ettirecek karşılık Türk mallarının Rusya pazarlarında rekabet gücünü kıracak ve zarar ettirecek uygulamaları yürürlüğe sokarak bu ülkeye olan ihracatımıza yönelik üstü kapalı ambargo uygulamıştır.
 
Yakın bir dönemde Rusya Türkiye’ye daha fazla kızarak Moskova da bulunan ve merkezi konuma sahip Pakrovsky sebze halini kapatarak bu ülkeye olan ihracatımızı tamamen bitirmiştir.
 
Zamanlamayı değerlendirdiğimizde önümüzdeki süreçte tarımsal üretim sektörü ve sektör ile dolaylı bağı bulunan diğer iş kollarının fevkalade olumsuz etkileneceği ortadadır.
 
önümüzdeki süreçte Rusya’ya siyasi yakınlığı bulunan diğer ülkelerin pazarlarında aynı vakaları yaşayabileceğimiz tahmin edilmektedir.
 
çözüm bulunamaz ise sosyal ve ekonomik anlamda gittikçe derinleşecek krizlere yol açacağı aşikârdır’.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz