Son Dakika
16 Temmuz 2018 Pazartesi

Selda Asker:Doğa ihmali affetmez…

22 Ekim 2014 Çarşamba, 10:49

Antakya Çevre Koruma Derneği Başkanı Selda Asker, Harbiye’de doğa katliamı yapıldığını ve önlem alınmasının gerekliliğini aylar önce yetkililere duyurduklarını hatırlattı, son aşırı yağışlar ardından bölgenin harabeye döndüğünü, doğanın ihmali affetmediğini vurguladı.
Geçtiğimiz Mart ayından bu yana takip ettiklerini ve ilgili kurumları defalarca göreve çağırdıklarını söyleyen AÇKD Başkanı Selda Asker, Harbiye Darmaşta Mahallesi sınırları içerisinde bulunan, kısmen şahıs kısmen kamuya ait arazide, dağda ve dağın eteğinde bir doğa katliamı yapılmakta olduğunu, derenin doldurulduğunu, toprağın kaydırılıp, bitki örtüsünün yok edildiğini ifade ettiklerini bildirdi ve “Darmaşta mahallesinde yapılan çalışmanın bölgede yaratacağı sel tehlikesine davetiye çıkardığını söylerken müneccim değildik ve ezbere konuşmuyorduk. Yaşanan son yağışlardan sonra bölge sele teslim oldu” dedi.

Kesilen onlarca ağaç, oyulan dağ, bozulan ekolojik yapıya, en önemlisi orada yaşayan halkın çığlıklarına kulaklarını tıkayanların, yapılan sır çalışmada önce dere yatağının kapatılmasına göz yumduğunu belirten AÇKD Başkanı Selda Asker, “DSİ ye çalışmayla ilgili yazdığımız yazıya ‘Mülk sahibinin ıslah projesi yapabileceğine izin verilmiştir’ cevabını aldık. Sonra amacı açıklanmayan yol açma çalışmasına girildi.

Sit alanı olan yerde tarihi su kemeri Kantra zarar gördü, Müzeye dilekçe yazdık, aldığımız cevap herhangi bir zarar olmadığıydı. Orada yaşayan halk isyan etti, defalarca eylemler yaptı sonuç değişmedi ve yapılan çalışmanın içeriğiyle ilgili açıklama yapılmadı. Geçtiğimiz yılın yağışsız kurak geçmesi olası sel ihtimalini bu yılın başında yağan yağmurlara bıraktı. Çok uyardık, bağırdık, çabaladık sesimizi duyuramadık. Sonuçta bizim yapamadığımızı Doğa yaptı ve affetmedi!

Yağmur sonucu zeytinlikler su altında kaldı, dere yatağını geri aldı. Sel felaketinden sonra Derneğimize gelen haklı şikayetler zararın büyüklüğünü ortaya koydu. Şimdi yeniden başta DSİ olmak üzere ilgili tüm kurumları göreve çağırıyoruz. Orada yapılan çalışma nedir? Dere yatağını kapatmak mümkün müdür? DSİ’ye soruyoruz: Onayladığınız ıslah projesi bu mudur? İki yıldır aralıklarla devam eden bu tahribatın doğurduğu felaketin hesabını kim verecek?” dedi.

Bölgenin google earth üzerinden aldıkları karşılaştırmalı 2011 ve 2014 görüntüsünün ekolojiye, doğaya yapılan ihaneti net olarak gösterdiğini belirten AÇKD Başkanı Selda Asker, doğayla yapılan savaşın kazanılmayacağını bir kez daha vurguladı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz