Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

Selanik Başkonsolosu Abacı Ziyareti…

23 Nisan 2009 Perşembe, 10:15
Selanik Başkonsolosu Abacı Ziyareti…

Türkiye’nin Selanik Başkonsolosu Hakan Abacı, ”Türk-Yunan ilişkilerinin en iyi dönemlerini yaşadığını” bildirdi. Başkonsolos Abacı, doğum yeri Hatay’ın ıskenderun ilçesinde, Gazeteciler Cemiyetini ziyareti sırasında, Türkiye ile Yunanistan arasındaki sosyal ve ticari ilişkilerin her geçen gün arttığını söyledi.
 
”Türk-Yunan ilişkilerinin en iyi dönemleri yaşanıyor” diyen Abacı, her yıl çok sayıda Yunanlının tatil için Türkiye’yi tercih etmeye başladığını, bu ilişkilerin daha iyi noktaya geleceğinden emin olduğunu kaydetti. Diplomatların görevinin, bulunduğu ülkelerle her açıdan ilişkileri geliştirmek, daha iyi hale getirmek olduğunu belirten Abacı, ”Selanik gibi Osmanlı tarihinin izlerini taşıyan bir yerde hem Yunanlı yöneticilerle ilişkilerimiz çok iyi, hem de Türk asıllı vatandaşlarımızla” dedi.
 
Abacı, bir gazetecinin, 2 yıl önce Kabil’de Türk ekibiyle Taliban’ın silahlı saldırısına uğradığının anımsatılması üzerine de şunları şunları: ”Kabil yakınlarında yaşadığım saldırıyı elbette unutamam. Dost ve kardeş Afganistan’da güvenlik ve istikrarın sağlanması, ekonomik kalkınma ve yeniden imara yönelik katkılarını sürdüren Türk ekibinin başında görev yapıyordum. ıçinde benim de bulunduğum 3 araçlık konvoya Kabil-Vardak yolu üzerinde intihar saldırısı düzenlendi ve çapraz ateşe alındık. çok şükür kayıp ya da yaralanma olmadan atlattık. Ancak, Türkiye’nin Kabil’deki bu kalkınma ve imar çalışması çok başarılı oldu ve pek çok ülke tarafından örnek alındı. Bu bizi gururlandırıyor” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz