Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

şehirler arası işbirliği gelişiyor…

13 Nisan 2013 Cumartesi, 20:55
şehirler arası işbirliği gelişiyor…

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından düzenlenen, Antakya – Kiel kardeş şehirleri arası işbirliğini geliştirme toplantısı Erol Bilecik Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.
 
Toplantıdan önce düzenlenen kokteylde işadamları ile tanışma fırsatı bulan Kiel Valisi Kietzer, işadamları ve kurum yetkilileri ile ortak işbirliği ile ilgili bilgi alışverişinde bulundu.
 
Toplantıya Almaya’ nın Schleswig – Holstein Eyaleti Başkent Kiel Valisi Caşy Kietzer’in yanı sıra Kalkınma Ajansı Temsilcisi Wolfgang Scmidt, Kiel Sanayi ve Ticaret Odası Temsilcisi Werner Koopmann, ATSO Başkanı Hikmet çinçin, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOğAKA) Hatay Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Cenk özbaykal birçok iş adamı ve sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri katıldı.
 
ATSO Başkanı Hikmet çinçin, Erol Bilecik Kongre Merkezi’ nde yapılan toplantıda yaptığı konuşmada, amaçlarının iki şehir arasında var olan işbirliği hacmini arttırmak olduğunu belirtti.
 
Hatay’dan Almanya’ya Yapılan ıhracat 37 Milyon Dolar
 
Başkan çinçin; 2023 yılı hedeflerinin Türkiye’nin en büyük 10 ekonomisinde biri olmak ve kişi başına düşen milli gelirin 20 bin TL’ye çıkartmak olduğunu belirterek, özel sektör olarak bu hedeflere ulaşmaya odaklanmış durumda olduklarını ifade etti.
 
Türkiye’nin 2012 yılında yaptığı 138 milyar dolarlık ihracatın yaklaşık yüzde 9,5’ini Almanya’yla gerçekleştirdiklerini belirten ATSO Başkanı Hikmet çinçin,  ”Almanya 13 milyar dolar ihracat ile en fazla ihracat yaptığımız ülke konumundadır. Fakat Hatay’dan 2012 yılında Almanya’ya yapılan ihracat rakamlarına baktığımızda, 15’inci sırada yer aldığı görülüyor. 
 
Hatay’dan 2012 yılında Almanya’ya yapılan ihracat 37 milyon dolardır. 2012 verilerine göre Hatay’ın 2 milyar 100 milyon dolarlık ihracat potansiyeli içinde Almanya’nın payı sadece yüzde 1.8 olarak kalmıştır. Bu durum iki ülke ve iki kardeş şehir arasında daha fazla ticaret ve işbirliği yapmamız gerektiğini göstermektedir.”  dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz