Seçim Gecesi Neler Oldu…

10 Nisan 2014 Perşembe, 10:44
Seçim Gecesi Neler Oldu…

CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, seçim gecesi AKP adayı Sadullah Ergin’in seçimi kaybedeceği anlaşılınca Nüfus Müdürlüklerinin açtırıldığına yönelik iddiaları Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

ıçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, ıçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık ışleri Genel Müdürlüğünün 25091 sayılı yazısı ekinde gönderilen Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığının talimatı gereğince; 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan Mahalli ıdareler seçimleri nedeniyle 29 – 30 Mart 2014 tarihlerinde Nüfus Müdürlüklerinin açık bulundurulacağı bildirildiğini, ılgi talimat gereğince; Vatandaşların nüfus cüzdanı veya nüfus kayıt örneği taleplerinin karşılanması amacıyla ıl Merkez ve ılçe Nüfus Müdürlükleri, 29 – 30 Mart 2014 tarihlerinde sabah 08.00 – 12.00 ile 13.00 – 17.00 saatleri arasında açık bulundurulacağı anlaşıldığına dikkat çeken Milletvekili Hasan Akgöl, şu soruların cevaplandırılmasını istedi:

“Buna ilişkin olarak;
1. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 08.01.2014 tarihli 23 sayılı kararı gereği 30 Mart Pazar Günü yapılacak mahalli idareler seçimlerinde sandık kurullarının görev ve yetkilerini gösterir genelgenin 31′nci maddesi ikinci paragrafında, “üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmi bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgenin yanında ayrıca seçmen bilgi kağıdı veya nüfus müdürlüklerinden verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şarttır, hükmü yer almaktadır.” Kimliğini kaybeden yada ehliyetinde TC Kimlik numarası yazmayan vatandaşlarımızın mağdur olmasının önüne geçilmesi maksadıyla 29 – 30 Mart 2014 tarihinde oy kullanma işlemi devam ederken nüfus müdürlüklerinin açık tutulması uygulaması, oy kullanma işlemi bittikten sonrada sürdürülmüş müdür? Bu maksatla açık tutulan nüfus müdürlüklerinde toplam kaç personel görev almıştır?

2. Saat 17:00’de oy kullanma işlemi bittikten sonra nüfus müdürlükleri kapanmış mıdır?

3. Hatay ili merkez ve ilçelerinde nüfus müdürlükleri sandık sonuçlarının ilçe seçim kurullarına intikal etmeye başlamasından ve AKP Adayı Sadullah Ergin’in seçimi kaybedeceğinin ortaya çıkmasından sonra, saat 22:00’de açtırılmış mıdır? Saat 22:00’den sonra Hatay ili merkez ve ilçe nüfus müdürlüklerinin açtırılması talimatını kim, hangi gerekçe ve yetki ile vermiştir?

4. Hatay ıl merkez ve ilçe nüfus müdürlüklerinde, vatandaşlarımızın TC kimlik numaraları ve ikamet bilgileri bir siyasi partinin temsilcilerine verilmiş midir? Kim bu bilgileri hangi yetkiye dayanarak üçüncü şahıslarla paylaşmıştır? Bu bilgilerin bir siyasi partinin il ve ilçe teşkilatı yetkilileri ile paylaşılması kişisel verilerin gizliliğini düzenleyen yasayı açıkça ihlal etmemekte midir? Bu şekilde açıkça yasaya aykırı işlem tesis edenler hakkında hukuki bir işlem yapılmış mıdır? Aynı şekilde Hatay ilinde Pasaport şube müdürlüğünden de vatandaşlarımızın kişisel verileri bir siyasi partinin temsilcilerine verilmiş midir? Bu açıkça yasa ihlali değil midir?

5. Türkiye’nin başka hangi illerinde oy kullanma işlemi bittikten sonra il ve ilçe nüfus müdürlükleri açtırılmıştır? Türkiye’de 1923 yılından buyana hükümetlerce, seçimler sürecinde oy kullanma işlemi bittikten sonra gece mesaisine zorlanan il ve ilçe nüfus müdürlükleri var mıdır? “

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz