Son Dakika
24 Eylül 2018 Pazartesi

Sayılı Müzelerden Biri Olacak

22 Eylül 2011 Perşembe, 09:30
Sayılı Müzelerden Biri Olacak

 çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (çEKüL) Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Dörtyol ilçesinde bulunan ve ”ılk Kurşun Müzesi” olarak restore edilecek olan binada incelemelerde bulundu. 
 
 
Sözen, Dörtyol ilçesinde Belediye tarafından kamulaştırması yapılarak ”ılk Kurşun Müzesi” olarak restore edilecek olan tarihi binayı ziyaretinde yaptığı konuşmada, Hatay’ın tarihi ve doğal güzelliklere sahip önemli bir kent olduğunu ifade etti. 
 
 
ılk Kurşun Müzesi’nin ilçenin tanıtımına önemli katkısı olacağını belirten Sözen, şöyle devam etti: 
”Belediyemiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ilçemize geldiği tarihlerde de istirahate çekildiği ve bugün itibari ile kullanılmayan bu yapıyı kamulaştırmış yerinde bir karar almıştır. Usulüne uygun olarak restore edilecek bu binamız ‘ılk Kurşun Müzesi’ olarak kullanılacağını öğrendim. 
 
 
Genç nesillere bu bilgilerin aktarılması ve anlatılması bu yapı ile ve içerisindeki müze ile olacaktır. Hizmeti ve emeği geçen belediye ve diğer yetkilileri tebrik ediyorum. çEKüL olarak gerekli tüm desteği vereceğiz. ılk kurşunun Dörtyol’da atıldığını en iyi bu müze tamamlanınca anlaşılacaktır.” 
Belediye Başkanı Fadıl Keskin ise ıhale sürecinin tamamlandığını yer tesliminden sonra 9 ay gibi bir süre sonra müzenin teslim edileceğini belirtti. 
 
 
Vali Mehmet Celalettin Lekesiz de, belediye ve kaymakamlıkça oluşturulacak bir komisyon ile ilçede ”Milli Mücadelede” görev almış veya yakınlarını bulunan kişiler ile görüşülerek ellerinde bu müzeye koymak için ne gibi emareler varsa bir kayıt altına alınarak müzede sergilenmesi için toplayacaklarını söyledi. 
 
 
Vali Lekesiz müzenin açılmasından sonra bölgenin ve Türkiye’nin bir çok bölgesinden ziyaretçilerin gelerek bu müzeyi gezeceklerini umut ettiğini belirterek, ”Dörtyol ılk Kurşun Müzesi’nin Türkiyede sayılı yerlerden biri olacağı inancındayım” diye konuştu. 
Heyet, daha sonra Payas beldesinde bulunan ve restorasyonu yapılmakta olan tarihi Kervan saray, Payas Kalesi ve Cin kulesi gibi ören yerlerini de gezerek Payas Belediye Başkanı Bekir Altan’dan restorasyon çalışmaları ile ilgili bilgiler aldı. 
 
 
Ziyaret sırasında, ılçe Kaymakamı H.Hasan özyiğit, AK Parti Hatay Millet Vekili H.Bayram Türkoğlu, ıl Kültür ve Turizm Müdürü Aysun çelenk ve diğer yetkililer katıldı. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz