Savaş:Yetkilerimi size vermem…

10 Temmuz 2014 Perşembe, 10:33

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi Temmuz ayı çalışmalarına yine tartışmalarla başladı.

Dün yapılan toplantıda, 24 gündem maddesiyle toplanan meclis gündem dışı önergeler sebebiyle gündem maddelerini görüşemedi.

AKP grubu, Hatay Büyükşehir Belediyesi yetki alanında olan Ruhsat verme, İtfaiye işleri ve Otopark işletmeleri gibi konuların ilçe belediyelerine devredilmesi yönünde önerge verdi. Önergeyi inceleyen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş önergeyi meclis gündemine almadı ve önergeyi oylatmadı.

SAVAŞ: BU ÖNERGEYİ KABUL ETMİYORUM

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Mecliste

AKP’nin çoğunluk olması demek Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığının yetkilerini ele geçirmek değildir. Kanunla bana verilen yetkilerimi kullanırım. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı kurumlarını da yönetirim. Büyükşehir’in sorumluluğu altında olan yerlerdeki görevlerin devredilmesi önergesini gündeme almıyorum. Benim önergeyi gündeme almamak gibi bir yetkim var.” dedi.

AKP sıralarından itirazlar devam ederken AKP’li Meclis Üyesi Mehmet Gülen, Meclisin her şeyin üstünde olduğunu söyledi.

Kanunları AKP hükümetinin çıkardığını da belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Hükümet kanunu çıkaralı 19 ay oldu. Bunların hiçbirini kabul etmiyorum. Önergelerde yazanlar benim görevlerim. Kanunun bana verdiği yetkiyi başka bir kimseyle paylaşılmasına izin vermiyorum” ifadelerini kullandı.

AKP’li üyelerin,  24 İtfaiye işçisinin norm kadro yasası münasebetiyle mağdur edildiğini gündeme getirmeleri üzerine, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Biz o arkadaşların mağduriyetlerini gideririz. O konuda sıkıntı olmaz” diye konuştu.

ÖZBAKIŞ: BUNU GÜNDEME ALMALISINIZ

AKP grubunun verdiği önergelerin oylanması gerektiğine vurgu yapan ve oylama konusunda Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a itirazlarda bulunan AKP Grup başkanvekili Kudret Özbakış, “Sizin bunu gündeme alamamanız gibi bir şey söz konusu değil sayın başkanım. Bu önergelerin gündeme alınması gerekiyor” sözleri ile grubu adına iddiasını sürdürdü.

Kudret Özbakış’ın sözlerine cevaben Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Burada kimse demogoji yapmasın. İstediğiniz her şeyi meclisten geçiriyorsunuz zaten. 50 kişiyiz diyorsunuz çıkartıyorsunuz. Devletin bana verdiği haklar var. Bunu da daha önceki Adalet Bakanı kimse o çıkarmıştır. Bu yasayı kendi arkadaşınız çıkardı” karşılığını verdi.

Başkan Savaş özellikle AKP Hükümeti ve Adalet Eski Bakanı Sadullah Ergin tarafından yasaların çıkartıldığını üzerine basa basa vurguladı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ayrıca, yargıya gitmek isteyen tarafın kendisi olmak istemediğini de sözlerine ekledi.

NEHİR: GEÇİREMEYECEĞİNİZ HİÇBİR KARAR YOK

Mecliste Konuşma yapan Samandağ Belediye Başkanı ve CHP Grup Sözcüsü Mithat Nehir, “Yasaya göre Büyükşehir Belediyeleri bazı görevleri ilçe belediyeleri devredebilir diyor. Bunun usulü önce Başkanımızla konuşmak olmalıydı. Sizin burada geçiremeyeceğiniz hiçbir karar yok. Bu da sıkıntı yaratıyor” ifadelerini kullandı.

AKP’li Meclis üyelerinin itirazlarının devam etmesi ve tartışmaların sertleşmesi üzerine Başkan Savaş oturuma 15 dakika ara verdi.

Aranın ardından AKP’li meclis üyelerinin itirazları devam etti. İtirazların devam etmesinin ardından Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’la AKP’li üyeler arasında sözlü tartışmalar devam etti.

Büyükşehir Belediyesi kurmanın kolay olmadığını dile getiren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Bir yanda delik deşik olmuş köy yollarıyla uğraşıyoruz. Siz tutmuşsunuz burada benim yetkilerimi elimden almaya çalışıyorsunuz. Ben size işin yolunu söylüyorum. İş yargıdan dönerse boynumun borcudur kararı uygularım. Burada çoğunluksunuz diye tepki çekmenize gerek yok” açıklamasında bulundu.

Meclis oturumunun devamında CHP’li Meclis üyelerinin konuşma yaptığı esnada AKP’li üyeleri konuşmayı dinlemeyip itirazlarını sürdürünce iki parti üyeleri arasında kısa süreli “Saygısızlık” krizi yaşandı.

Tartışmaların sona ermesinin ardından Meclis gündeminde yer alan 24 maddeden 13’ü görüşülüp ilgili komisyonlara yönlendirildi.

13 maddenin görüşülmesinin ardından Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş oturuma bugün (10-07-2014) devem edileceğini belirterek, ilk günkü oturumu sonlandırdı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz