Son Dakika
23 Eylül 2018 Pazar

Savaş’tan Bayram Mesajı…

27 Ekim 2011 Perşembe, 18:57
Savaş’tan Bayram Mesajı…

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayınladı. Belediye Başkanı Savaş kutlama mesajında şunları belirtti;Tarih boyunca bir ülkenin boyunduruğu altında yaşamayan büyük Türk Milleti, tarih sahnesinde varlığını tüm gücü ile ortaya koymuş ve dünyaya örnek olabilecek bir dünya medeniyeti kurmuştur. Birinci Dünya Savaşı sonunda işgal altında olan ülkemizin bağımsız bir devlet olabilmesi için Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde Milli Mücadele sürecini başarılı bir şekilde yürütmüş, Kurtuluş Savaşı’ndan muzaffer olarak çıkmıştır.
 
Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk “ Hâkimiyet Kayıtsız şartsız Milletindir.
 
Yönetim şekli, halkın mukadderatını bizzat ve fiili olarak yönetmesi ilkesine dayanır. Türk Milleti’nin öz yapısına ve geleneklerine en uygun yönetim Cumhuriyet yönetimidir.” diyerek vurgulamış ve “Milletimiz kendisinde var olan vasıfları ve değeri hükümetin yeni adıyla medeniyet dünyasına çok daha kolaylıkla gösterebilecektir. Türkiye Cumhuriyeti, dünya devletleri arasında tuttuğu yere layık olduğunu eseriyle ispat edecektir.” sözleriyle Cumhuriyetin hem halkın kendi kendisini yönetmesi hem de Türk Devleti’nin Cumhuriyet rejimi ile dünya devletleri arasında hak ettiği yere en kısa sürede ulaşacağını belirtmiştir. Türk Milleti tarih sahnesinden silinmek üzereyken, kadın erkek, genç yaşlı demeden hür yaşama şuuruyla tek vücut olmuş, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının öncülüğünde destanlar yazarak tarihe geçmiştir. Büyük zafer, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin ilanıyla taçlanmıştır. Cumhuriyetin ilanı şanlı Türk tarihinin önemli dönüm noktalarından biri olmuştur.
 
 Cumhuriyetin ilanıyla egemenliğin hiçbir şahsa, sınıfa, zümreye değil, kayıtsız şartsız Türk Milleti’ne ait olduğu tüm dünyaya ilan edilmiştir. Kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla bizlere düşen görev, Cumhuriyet’in bu kazanımlarına sahip çıkarak, Atatürk’ün, Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma hedefini gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışmak, milletimizin ortak değerlerini gözümüz gibi korumaktır. Kendimize güvenmemiz için, geçmişimize bakmamız yeterlidir.
 
Türk Milleti’nin çağdaş dünyada hak ettiği yeri almasını sağlayan Cumhuriyetimizin, 88. yıldönümünü kutluyor; başta Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ve O’nun kahraman silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.” ifadelerini kullandı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz