Savaş;oyuna gelmedi…

23 Mart 2015 Pazartesi, 11:21
Savaş;oyuna gelmedi…

Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş, HATSU Ek Bütçesi için Komisyon zorunluluğunu gündeme getiren AKP Grubu’nun dayatması üzerine, Meclis oturumunda AKP’li üyelerin yaklaşık 1,5 saat süreyle konuşma yapmalarına hiç müdahale etmedi, sonrasında ise inisiyatif kullanarak yasaların kendisine verdiği hakkı kullandı ve zorlama Komisyon Raporu yerine; MKÜ’lü akademisyenler, uzmanlar, iktisatçılar, AKP-CHP-MHP ve SP Grubu temsilcileri, AKP’li-CHP’li-MHP’li Belediye Başkanlarının kabul ettiği; SU’ yun tonunun 2,55 TL’den satılması şeklindeki Ortak Raporu’nu Meclis’te oylamaya sunarak, AKP’lilerin “Biz Su’yu ucuzlatıyoruz” şeklindeki ucuz politik söylemiyle Hatay Halkını kirli su içmeye zorlayan kamuflajlı oyununa gelmedi.

Ortak Komisyon’da “EVET” diyen AKP’liler, daha önce olduğu gibi Cuma günkü Genel Kurulda da HAYIR dedi. Hatay BŞB’de çoğunluk AKP’nin elinde olduğu için, HATSU’nun önerdiği “SU’yun tonunun 2,55 TL olması teklifi” bir kez daha reddedildi. HATSU’ya Ek Bütçe yapma izin verilmedi, yatırımların öne kesildi. AKP oylarıyla Hatay’da yaşayan 1 Milyon 519 bin kişinin çeşmelerden KİRLİ SU içmesini önleyecek, içme suları ve arıtma tesisleri yatırımları durduruldu.
AKP’li üyelerin HATSU’nun yatırımlarını önleme inadı üzerine, Hatay’ın 15 ilçesindeki yatırımlar durduruldu. Projeler rafa kalktı, SU’yun tonu 2,55 TL teklifi kabul edilmeyince de, Bölge İdare Mahkemesi kararı çıkana kadar Hatay Halkı, belirsiz süreyle SU’yu 2,55 TL yerine tonajına göre 2-3 -4 TL’ye; işyerleri, resmi kurumlar ve okullar ise SU’yu tonu 8 ile 9,5 TL’den almak zorunda kalacak, mağdur olacaklar.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz