Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

Savaş “TRT Anadolu’nun”Konuğu

12 Ocak 2012 Perşembe, 10:55
Savaş “TRT Anadolu’nun”Konuğu

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, TRT Anadolu’da yayınlanan “Takım Oyunu” adlı programın canlı yayın konuğu oldu.
 
 
Yerel ve Bölgesel Televizyonlar Birliği Genel Başkan Yardımcısı Rahmi Vardı’nın sunduğu programda Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, hizmet döneminde gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgiler sundu. TRT Anadolu Televizyonu’nun canlı yayın konuğu olan Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, program yapımcısı Rahmi Vardı’nın sorularını yanıtladı. Geçtiğimiz günlerde Kafkasdiasporası.com adlı internet sitesi tarafından ve önceki gün Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nce düzenlenen Hatay’ın En’leri töreninde “Yılın Belediye Başkanı” ödülüne layık görülen Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, bu ödüllerin kazanılmasında aynı programın adı gibi takım oyununun büyük rolü olduğunu belirterek, “Benim bu ödüle layık görülmem de en büyük etken takım oyunudur.
 
 
 Sayın Adalet Bakanımız, Sayın Valimiz, Sayın Milletvekillerimiz, buradaki çok önemli siyasiler, cemaat önderleri, sivil toplum örgütleri, odalar, bürokratlar ve şehrimizdeki tüm dinamiklerimiz bu takım oyunu içinde yer almaktadır. Herkes birbirinin elini tutmuş ve şehrimizi geleceğe taşıma adına hummalı bir çalışma ile birlik beraberlik içerisinde yer almaktadır. Yılın belediye başkanı olarak alınan bu ödüllerde bütün bu saydığımız değerlerinde büyük katkısı ve emeği vardır. Onun için onların da haklarını teslim etmek lazım.” dedi.
 
 
Başkan Savaş, “şehrimiz de tarih, medeniyet ve kültür birikimine sahip bir doğu Antakya var. Yeni, gelişmeye müsait daha modern bir şehircilik anlayışı ile alt yapısı tamamlanan, daha geniş cadde ve sokakları bulunan bir batı Antakya mevcut. Aynı zamanda ikisini birleştiren bir gerdanlığımız olan Asi nehrimiz var.” dedi. Asi nehri peyzaj çalışmaların da büyük ilerlemeler kaydedildiğini dile getiren Başkan Savaş, “Peyzaj çalışması öncesinde Asi yatağında 3 ay boyunca 13 kamyonla temizlik çalışması gerçekleştirdik. Asi nehrinin her iki yakasında ana kollektörlerimiz var.

 

 

 

 

Bu kollektörler, Asi nehrine dökülen kanalizasyon sularını toplayarak Arıtma tesislerine taşımaktadır. Kanalizasyon suları Asi nehri için kimyasal ve fizyolojik olarak büyük tehdit oluşturuyordu. Bunun önüne geçildi. Ayrıca nehir kenarı boyunca yapılan seyir terasları, ışıklandırma, yeşillendirme ile Asi nehri ayrı bir güzelliğe sahip olacaktır.” dedi. Antakya kent turizmine büyük katkı sağlayacak teleferik projesinin bu ay sonunda yapım çalışmalarına başlanacağını belirten Başkan Savaş, “Habib-i Neccar dağından ıplik Pazarı Mahallesi Hasan Hocamoğlu Parkı yanına uzanan, kuş uçuşu 1100 metre uzunluğunda, saatte 1200 kişiyi taşıyabilme kapasitesine sahip, aynı zamanda 6,5 dakikada yukarı çıkabilme, yine 6,5 dakikada aşağı inelebilecek toplamda 13 dakikada Antakya’yı panaromik bir şekilde izleyebileceğimiz önemli bir eserimiz olacak. Bu yılın sonlarına doğru tamamlamayı hedeflediğimiz teleferik projemizi, insanlarımızın hizmetine sunmuş olacağız.” dedi.
 
 
 
600’ün üzerinde yemek çeşidi ile zengin bir sofra kültürüne sahip Antakyamızın, bu özelliğini tün dünyaya tanıtmak kent turizmine, şehirde faaliyet gösteren esnafımıza katkı sağlamak amacıyla Unesco’nun kreatif (yaratıcı) şehirler projesi kapsamında “Dünya Gastronomi şehri” adaylığına başvuruda bulunduk. 16-17 Kasım 2011 tarihlerinde G.Kore’nin Seoul şehrinde düzenlenen Unesco toplantısında 19 ülke ve 29 kreatif şehrin temsilcilerinin katılım gösterdiği toplantıda sunumumuzu gerçekleştirdik. Yaptığımız sunum, diğer aday şehirlere göre katılımcılar tarafından en çok beğenilen sunum oldu. Hedefimiz çin’in Chengdu, ısveç’in östersund ve Kolombiya’nın Popayan şehirlerinden sonra, Antakya’nın da “Gastronomi şehirler Ağı’na” girmesini amaçlıyoruz.” dedi.Kentte gerçekleştirilen tarihi mekanların restorasyon çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Savaş, “Bundan iki yıl kadar önce Sayın Adalet Bakanımız ve Sayın Valimizin önderliğinde, cemaat liderlerimiz, sivil toplum örgütlerimiz, esnaf odası temsilcilerimiz, kamu kurumu temsilcilerimiz ve 7-8 bine yakın hemşehrimizin katılım gösterdiği çok görkemli bir kültür yürüyüşü gerçekleştirdik. Buradaki amacımız insanlarımızın tarihi dokuya sahip çıkma konusunda bilinçlendirmek ve bu konuda hep birlikte ortak hareket edilmesini sağlamaktı. Nitekim, şehirde başlattığımız bu hamle olumlu sonuçlar verdi ve tarihi mekanlarımızın, cadde ve sokaklarımızın restorasyon çalışmaları hızla başladı.
 
 çankaya ve örnek Sokakta restorasyon çalışmaları tamamlandı. Kurtuluş caddesinde bulunan tarihi mekanların şu ana dek %70’inin restorasyon çalışmaları bitirildi. Uncular Sokak ve Kırk Asrlık Türk Yurdu Caddelerinde röleve ve proje çalışmaları tamamlandı. Anıtlar yüksek Kurulu’ndan projeleri onaylandı.  Yakın zamanda buralarında restorasyon çalışmaları başlayacak. Uzun çarşı ve çevresi ile ilgili projenin Anıtlar Kurulu’ndan onayı çıktı. önümüzdeki süreçte kent turizmimiz adına oldukça önemli olan şehrin kalbi konumundaki bu bölgenin de restorasyon çalışmalarına geçilecek” dedi.Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş hizmet dönemleri boyunca sportif faaliyetlerine özel önem verdiklerini, daha önce amatör ve bireysel spor branşlarının sıkıntılı olduğunu, bünyelerinde kurdukları Gençlik Spor Kulübü vasıtasıyla farklı spor branşlarında faaliyet gösteren sporcuları tek çatı altında topladıklarını ifade etti.

 

 
 
Savaş, “Dağınık vaziyette kendi olanakları ile faaliyet gösteren, ancak branşlarında oldukça başarılı olmalarına rağmen destek bulamadıklarından ötürü moral motivasyonlarını kaybetmiş birçok sporcumuzu kulüp çatısı altında toplayarak onlara faaliyet gösterme imkânı sağladık. Böylelikle hem onların kötü alışkanlıklardan uzak durmalarını, hem de aldıkları başarılı sonuçlarla sportif yaşamlarına katkı sağlamış olduk. Ayrıca yine kulüp bünyesinde kurduğumuz bayan basketbol takımız 7 ay gibi kısa bir zamanda 1. Lig’e yükselme başarısı gösterdi.

 

 

 
 Fenerbahçe, Beşiktaş, Botaş ve Galatasaray gibi köklü takımların şehrimize gelmesini sağladık. Bölgesel ligde mücadele ederken şampiyonluğa ulaşan ve şu anda erkekler voleybol 3. Liginde mücadele eden takımımız mevcut. Yine başarılarıyla bizleri onurlandıran ışitme Engelliler Futbol Takımımız şu anda mücadele ettiği 1. Lig 4. Grupta lider durumda. Bunun dışında güreş, taekwondo, atletizm, judo, satranç, okçuluk, yüzme gibi farklı birçok spor branşında faaliyet gösteren yüzlerce sporcumuza imkân sağlamaktayız.” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz