Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

Savaş, şok Medya’nın Konuğu Oldu….

05 Ocak 2012 Perşembe, 10:18
Savaş, şok Medya’nın Konuğu Oldu….

Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Antakya Belediyesi’nce 33 aylık hizmet döneminde kentte gerçekleştirilen ve geleceğe dönük planlanan projelerle ilgili şok Grup radyoları dinleyicilerini bilgilendirdi.
 
 
 
şok Grup Radyolarında (92.5 Radyo şok, 96.2 Hatay Asya Radyo ve 98.5 Melodi Fm) üç radyodan aynı anda canlı olarak yayınlanan programa katılan Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Antakya Belediyesi’nin 33 aylık icraatlarını dinleyicilerle paylaştı.
 
 
Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Sunucu ve Program yapımcısı Cemile Gülen’in sorularını yanıtladı. Hizmet döneminde özellikle kentin altyapı çalışmalarında rekora imza attıklarını belirten Başkan Savaş bu süreç içinde toplam 223 km. altyapı çalışması yaptıklarını, bu rakamın Antakya-Pozantı arasındaki mesafeden daha fazla olduğunu belirtti.
 
 
 
 
Bir taraftan da alt yapı sorununu çözdükleri bölgelerin asfaltlama ve parke döşemesini de yaptıklarını, bu süre zarfında 150 bin ton asfaltlama, 720 bin m2 parke taşı döşediklerini ifade etti. Kentte mevcut bulunan 48 parkın tamamını modernize ettiklerini, bu dönem içinde kentte 18 yeni parkın yapımını gerçekleştirdiklerini 4 yeni parkın daha yapım faaliyetlerinin sürdüğünü toplam 70 parka ulaşacaklarını ifade etti.
 
 
Belediye Parkı’nı ınönü caddesine bağlayan köprü ile Akdeniz Mahallesi’ni Sümerler’e bağlayan yaya köprülerini hizmete sunduklarını belirten Başkan Savaş Altınçay ile Esentepe Mahallesi’ni birbirine bağlayan 12 metrelik araç köprüsünün ise yapımının geçtiğimiz aylarda tamamlandığını belirtti.
 
 
Savaş, prestij caddeler projesi çerçevesinde Karaoğlanoğlu Caddesi’nde 2.tabaka asfaltı hariç çalışmaların tamamlandığını, her yağmurda taşkınlara maruz kalan Yavuz Selim Caddesi’nin alt yapısının bittiğini, üst yapı çalışmaları çerçevesinde asfaltlama ve yağmur suyu ızgaralarının döşendiğini, kavşak düzenlemesinin de yakın bir zamanda tamamlanacağını, Atatürk, Fatih ve Cumhuriyet Caddelerinde çalışmaların hızla devam ettiğini belirtti.
 
 
Savaş, 3105 metre uzunluğundaki Harbiye-Antakya su isale hattını yenilediklerini bu sayede % 70’e varan su kaçaklarını önlediklerini, su pompalarının daha ekonomik çalışmasından kaynaklı yılda 1,5 milyon TL’ye tekabül eden elektrik tasarrufu sağladıklarını, böylece şimdiden projenin parasını çıkardıklarını vurguladı.
 
 
Dağ eteğindeki yüksek kotlarda bulunan mahallerin su sorununu Bağrıyanık mahallesinde yapımını gerçekleştirdikleri 600 tonluk su deposu ile çözüme kavuşturduklarını belirten Başkan Savaş, Hürriyet caddesi’nin alt ve üst yapısını tamamen yenilediklerini, caddenin Avrupai bir görünüme kavuştuğunu belirtti. Başkan Savaş, tarihi mekânların restorasyon çalışmalarının ise Kurtuluş caddesi, çankaya ve örnek Sokakta tamamlandığını, Habib-i Neccar Camii çevresi meydan düzenlemesi için Anıtlar Bölge Kurulu’ndan onayın çıktığını önümüzdeki süreçte burada çalışmaların başlayacağını ifade etti.
 
 
 
 
 Kentteki tüm otobüs duraklarını, bilboardları, raketleri tamamen yenilediklerini, kentte daha önce bulunmayan yönlendirme levhaları monte ettiklerini belirtti. Araç ve yaya trafiği yoğun olan Stadyum Taksi, Orman ışletme, Kültür Merkezi, ı.Hatip Kavşağı, 75.Yıl Bulvarı ve Stadyum Fatih Cami kavşaklarında genişletme ve çevre düzenleme çalışması yaptıklarını belirten Başkan Savaş, Habib-i Neccar dağı eteklerinde Seyir teraslarının yapımını gerçekleştirdiklerini ifade etti.
 
 
Stadyum Semt Pazarı Kompleksi’nin inşaat çalışmalarının hızla sürdüğünü belirten Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş tesisin önümüzdeki yılın ortalarında hemşehrilerimizin hizmetine sunulacağını belirtti. Savaş, Atatürk Caddesi’nde bulunan Eski Adliye Binası’nı yıkarak yerine Antakya’mıza yakışır içinde 415 araç kapasiteli otopark, kafeterya, ticari aktivite mekanları, geniş avlu ve mahvel mekanları, yürüyen merdivenli alışveriş alanı, çok amaçlı sosyal tesisler gibi kent ihtiyacımı karşılayabilecek farklı yaşam alanlarının bulunduğu “Antakya Mahfeli Katlı Otopark ve Yaşam Merkezi Kompleksi’ni” önümüzdeki yılın sonlarında hizmete sunmayı amaçladıklarını ifade etti.
 
Teleferik Projesi’nin ihale sürecinin tamamlandığını ve Ocak ayı içerisinde yapım faaliyetlerinin başlayacağını belirten Belediye Başkanı Savaş, Kasım 2012’de Habib-i Neccar Dağı’ndan ıplik Pazarı Mahallesi’ne uzanan Teleferik Hattı’nı hizmete sunmayı amaçladıklarını belirtti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz