Satışı Serbest Kullanmak Yasak

31 Temmuz 2014 Perşembe, 10:23

CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl bir basın açıklamasında bulundu, açıklamanın içeriği şu şekilde;

Suriye’deki Çatışma Ortamından ve Artan Kaçak Mazot’tan En Çok Hatay’lı Mağdur Olmaktadır.Hatay’da Kaçak Mazot Satışı Serbest Kullanmak Yasak

Suriye’de mevcut rejime karşı uzunca bir süredir devam eden silahlı kalkışmanın ardından, Suriye ile olan sınırımızda ciddi güvenlik zafiyetleri baş göstermiştir. Hükümetin uyguladığı çarpık dış politika nedeniyle ülkemiz uluslar arası arenada sürekli kan kaybetmektedir. Savaş çığırtkanlığı yaparak, silahlı gurupları destekleyerek, sınırları yolgeçen hanına çevirerek ülkemize yönelen terör saldırılarına zemin hazırladılar. Zaman zaman sınırımızı aşan tehditler meydana gelmiş yaşanan acı olaylarda yurttaşlarımız öldürülmüştür. AKP Hükümeti İçine düştüğü Ortadoğu bataklığında debelenmektedir. Gaziantep, Cilvegözü, Akçakale, Reyhanlı ve diğer bütün patlamaların siyasi sorumlusu uyguladığı ulusal çıkarlarımıza aykırı dış politika sebebiyle bu hükümettir.

CHP barış dedikçe, AKP savaş çığırtkanlığı yaptı. Suriye’ye barış ve özgürlük götüreceğim dedi. Kan, gözyaşı, ölüm ve yıkım götürdü. İktidardan nemalananlar dışında bölge ekonomisi iflasa sürüklendi. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği tehlikeye atıldı. Bu tehlike halen geçmiş de değildir. Sınırda devam eden çatışmalar ve her gün bir yenisi ile karşılaştığımız olaylar gün geçmiyor ki artmasın.

Genel tablo içler acısı bir görünüm arz etmekle birlikte, insanımızın en çok mağdur olduğu konulardan biri de kaçak mazot sorunudur. Eli kanlı Ruh Hastası teröristlerin Suriye’de üretilen mazotu ülkemizdeki işbirlikçileri eli ile yurda sokup, bu yolla ciddi bir rant sağladığını ve ülkemizin büyük vergi kayıpları yaşadığını kamuoyu bilmektedir. Zaman zaman kolluk güçleri de basında yer aldığı üzere bu kaçak mazot olayına müdahale etmektedir. Fakat işin boyutu; artık katır sırtında, Asiye bidon atma yöntemi ile yapılan kaçakçılığı çoktan aşmıştır. Artık neredeyse alternatif boru hatları ile bu işi yapmaktalar.

İl sınırları içinde kaçak mazot satışı yapılan noktaları ve kimlerin bu işi yaptığını kolluğun bilmemesi düşünülemez. Fakat ilginç olan, kaçak akaryakıtı satanların değil deposunu oralardan dolduranların kollukla karşı karşıya geliyor olmasıdır. Bugüne kadar yüzlerce vatandaşımıza bu anlamda cezai işlem yapılmıştır. Bölgedeki çiftçi, kamyoncu, nakliyeci, tır şoförü kısacası bütün kesimler yapılan uygulamadan ötürü mağdur olmaktadır.

Öyle ki A noktasından yakıt alan sürücü 5 km. mesafe kat etmeden B noktasında durdurulmakta ve kaçak yakıttan işlem yapılmakta, fakat A noktasında işlemin yapılmasının önüne geçecek bir tedbir uygulanmamakta. Vatandaş A noktasında parasını ödemiş ve suç unsuru kaçak yakıtı deposuna doldurmuş olarak B noktasına varmakta ve orada hakkında cezai işlem yapılmakta. Aynı kolluk A noktasında suçüstü yapmayı ya hiç düşünmemekte yada emir verenlerin işine gelmemekte. Sonuçta ortaya şöyle bir tablo çıkmakta, satış serbest kullanmak yasak. Kaçak mazotun ilimiz sınırları içinde dolaşıma sokulması önlenmeli, kullanıcı için alınan tedbirlerin en azından yarısı, kaçakçılar içinde alınmalıdır.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz